cts_ptak_10317

Pogoda podyktuje cenę truskawek

12 maja 2004

Jeśli zapowiadane na koniec tygodnia przymrozki nie wyrządzą dużych strat na plantacjach truskawek, to ich ceny powinny być w tym roku niższe niż w ubiegłym.

- Wiele zależy od pogody - twierdzi Tadeusz Łątka, właściciel firmy TRUS-PLANT. - Mogą być jeszcze przymrozki. Gdyby przymrozki poczyniły duże straty na plantacjach, mogłoby to spowodować utrzymanie się wysokich cen. W ubiegłym roku za kilogram truskawek deserowych rolnicy uzyskiwali nawet 8 zł za kilogram, przemysłowe kosztowały od 3 do 4 zł.

Zdaniem Łątki ceny w tym roku też powinny być dobre dla plantatorów, ponieważ dużo nasadzeń z jesieni ubiegłego roku będzie miało większy wpływ na ceny dopiero za dwa lata (wtedy będzie pierwszy optymalny zbiór).

Nowych nasadzeń przybyło między innymi na plantacjach państwa Markiewiczów w gminie Koronowo. - Rośnie zapotrzebowanie na truskawki deserowe - uważa Agnieszka Markiewicz- Januszewska, współwłaścicielka Szkółki Markiewicz.

Kupnem owoców odmian deserowych, bardziej niż w ubiegłym roku, interesują się kontrahenci eksportujący truskawki do Norwegii, Szwecji, Anglii, Rosji. - Najbardziej poszukiwane są odmiany najtwardsze - dodaje pani Agnieszka. - Gdybyśmy mogli więcej ich wyprodukować, też byłby na nie zbyt.

Szacuje się, że truskawki odmian przemysłowych (dobre m.in. do domowych zapraw) mogą kosztować ok. 2 zł za kilogram w okresie największego wysypu.


POWIĄZANE

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winoroś...

Dnia 9 lutego br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów ...

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę