Ptak_mega_22.11
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Polskę czeka kilka lat suszy

18 sierpnia 2003

Katastrofalna sytuacja w lasach i na polach uprawnych, straty w rolnictwie, wysychające rzeki, śnięte ryby w jeziorach - to wszystko efekt trwającej od tygodni suszy. Klimatolodzy ostrzegają, że najbliższe lata mogą być podobne.

Podobna susza wystąpiła w Polsce już w latach 50. i trwała kilka lat z rzędu. Drugi taki gorący okres mieliśmy na początku lat 80. i w połowie 90. Klimatolodzy, biorąc pod uwagę powtarzalność zjawisk, ostrzegają, że nadchodzące lata też mogą być bardzo suche.

- Taka sytuacja potrwa jeszcze kilka lat, co nie znaczy, że w przyszłym roku zjawisko wystąpi z tą samą siłą - mówi prof. Zbigniew Szwejkowski. Dodaje, że susza w naszej strefie klimatycznej jest zjawiskiem naturalnym, ale na szczęście rzadkim.

Powinniśmy się jednak nauczyć z nim żyć, by umieć przetrwać bezdeszczowe okresy. Szwejkowski podaje za przykład Niemców, którzy potrafią oszczędnie gospodarować wodą: "Ludzie są tam skłonni oszczędzać wodę, korzystać z zasobów wody deszczowej w gospodarstwie domowym. To w Polsce też powinno być wdrażane, bo staniemy przed poważnymi problemami".

Choć tegoroczna jesień ma być deszczowa, to już wiadomo, że opady nie pokryją wszystkich strat poniesionych w wyniku długotrwałej suszy.


POWIĄZANE

100 mln zł trafi do rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Pomoc je...

Służby statystyczne francuskiego Ministerstwa Rolnictwa w ostatnim czasie skoryg...

Kraje unijne są drugim co do wielkości po Chinach producentem gruszek na świecie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę