aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Producenci owoców i warzyw łączcie się

7 lutego 2006

O tym, że w grupie nie tylko raźniej przekonali się niektórzy producenci owoców i warzyw. Stworzenie wspólnej oferty ułatwiło im znalezienie nowych odbiorców, i zdobycie unijnych funduszy. Ale tego typu organizacji jest u nas cały czas za mało.

Do tej pory na rynku owoców i warzyw istnieje niewiele ponad 50 grup producenckich. Organizacje te skupiają blisko 3 i pół tysiąca osób. Ale na tle innych unijnych krajów wypadamy bardzo słabo.

- Ważny jest udział zorganizowanych producentów w rynku i ten niestety można szacować gdzieś na poziomie 2,5% przy średniej dla starej 15-stki – ponad 36 – to jest bardzo mało.- mówi Witold Boguta z Krajowego Związku Grup Producenckich

Grupy producenckie z programu wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw mogą liczyć na spore wsparcie.

- Pomoc na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy i prowadzenie działalności administracyjnej stanowi pomoc ryczałtową naliczaną od wartości przychodów uzyskiwanych przez grupę. – informuje Paweł Żuk z ARiMR

Producenci mogą też ubiegać się o dotacje na inwestycje w wysokosci 75 % zakwalifikowanych kosztów. Pieniądze przysługują między innymi na budowę, rozbudowę powierzchni magazynowych zakup środków transportu oraz maszyn służących do sortowania i pakowania owoców i warzyw.

Aby grup powstawało więcej należy przede wszystkim przełamać niechęć rolników do wspólnego działania.

- Drugi bardzo ważny problem to jest brak liderów , czyli osób, które potrafią chcą się podjąć tych trudnych działań. I jednocześnie są akceptowani przez innych producentów . Jeżeli tych liderów brakuje , nawet jeżeli są chętni do założenia grupy to grupa po prostu nie powstaje.- dodaje Witold Boguta.

Z unijnej pomocy mogą korzystać nie tylko producenci owoców i warzyw. Trzeba tylko się zorganizować. I nie ma obaw, że środków może zabraknąć.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę