Advertisement

Przemysł owocowo-warzywny - eksportowy beniaminek

29 czerwca 2004

Nie bez powodu mówi się, że owoce i warzywa, a także przetwory z nich mogą się stać polską specjalnością w poszerzonej Unii Europejskiej. Chociaż lata są u nas zbyt chłodne do produkcji gatunków szczególnie ciepłolubnych, jednak doskonale potrafimy wykorzystać warunki klimatyczne dane nam przez naturę, co wyraża się dobrym doborem uprawianych gatunków i odmian.

Polscy producenci owoców i warzyw zawsze byli swego rodzaju elitą wśród gospodarzy, ale i w konfrontacji z producentami z zachodniej Europy nie wypadają gorzej pod względem posiadanej wiedzy, umiejętności i fachowości. Na pewno jednak gorzej jest u nich z gotówką, trochę kulawo wygląda koncentracja produkcji. W zakresie przetwórstwa owoców i warzyw praktycznie dołączyliśmy do europejskiej czołówki – w ostatnich latach zakłady bardzo się unowocześniły, a stosowane przez nie technologie produkcji nierzadko należą do najbardziej nowoczesnych. Odbywało się to nierzadko za cenę wielkiego wysiłku i kosztów, ale dziś możemy zacząć "odcinać kupony”.

Atutem warzyw i owoców i przetworów z nich pochodzących z Polski jest również niższa zawartość składników chemicznych w nich zawartych. Produkcja surowca dla przetwórstwa odbywa się w Polsce w mniej skażonym środowisku. Nie bez znaczenia są także utrwalone już od lat kontakty handlowe z importerami z Unii Europejskiej i innych państw. Niestety, mamy na swym koncie również minusy.


POWIĄZANE

Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie , ...

Wysokie ceny cukru na rynkach światowych, ale także w kraju poprawiły sytuację e...

Od tego roku zmieniają się zasady wysyłki ziemniaków do innych krajów UE m.in. b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę