cts_ptak_10317

PRZETWÓRSTWO. Tylko jabłka skupują w Kruszwicy

30 sierpnia 2004

W tym sezonie firma "Vin-Kon" - nowy właściciel kruszwickiej winiarni - prowadzi tylko skup jabłek przemysłowych. Urządzenia do wytwarzania soku jabłkowego zajął bowiem komornik.

W 2003 r. Kujawska Wytwórnia Win i Przetworów Owocowo--Warzywnych "Konwin" SA w Kruszwicy utraciła płynność finansową. Sąd ogłosił upadłość "Konwinu" przez likwidację. Proces upadłościowy odbył się dość szybko.

- Wartość majątku spółki nie gwarantowała możliwości zawarcia układu z wierzycielami. W grę wchodziło tylko ogłoszenie przetargu na sprzedaż winiarni - mówi Janusz Foremski, syndyk masy upadłości. Pod koniec maja "Konwin" nabyła rodzinna spółka akcyjna "Vin-Kon" z Konina, specjalizująca się w produkcji win i soków owocowo-warzywnych, także eksportująca swoje wyroby, posiadająca też zakład w Chorwacji.

Spółka wpłaciła wysokie wadium i zadeklarowała kontynuowanie produkcji kruszwickiej przetwórni. Plany syndyka, aby sprzedać zakład w ruchu i utrzymać miejsca pracy, spaliły na panewce. Okazało się bowiem, że urządzenia, w tym linia technologiczna do produkcji soku jabłkowego, zostały - decyzją sądu - wyłączone z masy upadłości. Część z nich nie należała do "Konwinu", część zaś była w leasingu, bądź stanowiła własność jednego z banków, za udzielony kredyt.

- W tej sytuacji komornik sądowy przystąpił do zabezpieczenia majątku i jego sprzedaży. Wpływy z tego tytułu przeznaczy na rzecz licznych wierzycieli, także z Niemiec - powiedział syndyk Foremski.


POWIĄZANE

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie majowym przez tydzień straci...

Do listy towarów, których przepływ będą monitorować skarbowi urzędnicy, dopisany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę