Advertisement

Przeżyła wojny, nie przeżyje restrukturyzacji?

25 czerwca 2003

Jaka przyszłość czeka Krajową Spółkę Cukrową? Dziś trudno na to pytanie opowiedzieć. Wydaje się, że bez pieniędzy Skarbu Państwa polska spółka nie da sobie rady. Nieoficjalnie wiadomo, że na restrukturyzację spółki potrzeba około 250 mln zł.

Ale to nie jedyne kłopoty Polskiego Cukru. Cukrownia w Sokołowie przeżyła kilka wojen, ale restrukturyzacji może nie przeżyć. Nowa Rada Nadzorcza Polskiego Cukru 30 czerwca ma przyjąć program restrukturyzacji całej firmy. Do tego czasu nikt nie chce się wypowiadać na ten temat. Nawet zarząd. Małgorzata Ostrowska, która jeszcze jako wiceminister skarbu państwa doprowadziła do powstania Polskiego Cukru, dziś na to co robi zarząd spółki patrzy krytycznie. Jej zdaniem żaden z problemów, który stał przed Krajową Spółką Cukrową, do tej pory nie został rozwiązany. Te kłopoty to przede wszystkim koncentracja produkcji i sprzedaży cukru. 
 
Prezes Polskiego Cukru tłumaczy, że spółka koncentrowała się na połączeniu wszystkich cukrowni. Wniosek jest już w sądzie. Małgorzata Ostrowska mówi jednak, że proces łączenia zakładów przygotowało ministerstwo skarbu państwa. Program dobrowolnych odejść, który gwarantował zwalnianym pracownikom cukrowni dwunastomiesięczne odprawy nie cieszy się dużym powodzeniem. Czy jakikolwiek pracownik z niego skorzystał? 
 
Sytuację bacznie obserwują rolnicy. Za poprzednią kampanię i odstawiane buraki Krajowa Spółka Cukrowa zalega im z wypłatą około 25 mln zł.


POWIĄZANE

Według kwietniowych prognoz UkrAgroConsult, w 2017 roku zbiory zbóż  ogółem na U...

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak, na maj’2017 roku w ciągu ostat...

Straty z powodu przymrozków trzeba jak najszybciej oszacować - uważa wiceministe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę