Rekord za jawor

27 listopada 2003

Rekordową cenę za drewno zapłacono podczas submisji, czyli przetargowej sprzedaży cennych gatunków drewna, w Nadleśnictwie Brzegi Dolne w Bieszczadach. Metr sześcienny kłody jaworu kosztował 17 tys. 253 zł. Nigdy w naszym kraju nie uzyskano tak wysokiej ceny za żaden gatunek drewna! – mówi Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Zgromadzono 820 metrów sześc. najcenniejszego drewna, m.in. bukowego, jaworowego, klonowego, wiązowego i dębowego. W przetargu, w trakcie którego klienci sami proponują cenę, wzięło udział 19 firm z Polski, Austrii i Niemiec. Zakupiona przez austriackiego kontrahenta kłoda jaworu, o falistym układzie włókien, miała 0,74 m sześc. - Takie drewno jest ostatnio szczególnie poszukiwane na okleiny meblowe, a także do wyrobu instrumentów muzycznych - mówi Edward Marszałek. Rekordowy jawor rósł w leśnictwie Żuków, w północnej części Bieszczadów.

W RDLP Krosno pozyskuje się i sprzedaje rocznie prawie 1,5 mln metrów sześc. drewna. Ok. 3 tys. kubików trafia co roku na submisję. Mamy duże doświadczenie w handlu drewnem cennym. Od kilku lat organizujemy regionalne i lokalne submisje. Ten sposób sprzedaży drewna jest znany u nas od czasów międzywojennych – mówi Marek Marecki, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP. Podobnie sprzedaje drewno jeszcze tylko RDLP Szczecin.


POWIĄZANE

Producenci cukru przedstawili plantatorom buraków cukrowych warunki umów na dost...

Pierwsza na świecie biorafineria produkująca białko z rzepaku powstanie w Polsce...

W ostatniej dekadzie produkcja tytoniu na świecie zwiększyła się o 25 proc. W Un...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę