cts_ptak_10317

Resort rolnictwa informuje o dalszej zwyżce cen zbóż

12 września 2007
Niewielkie dostawy zbóż do skupu w kraju sprzyjają dalszemu wzrostowi cen ziarna. Dodatkowo stymulowane jest to wysokim poziomem cen na rynkach międzynarodowych, zwłaszcza na rynku europejskim - wynika z analizy resortu rolnictwa.

Według danych ministerstwa, w ciągu tygodnia pszenica konsumpcyjna zdrożała o 5,7 proc. i w dniach 27.08-02.09.br. średnio w kraju płacono za nią 778ázł/t. Ziarno to było droższe o ponad 31 proc. w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca oraz o blisko 49 proc. droższe niż przed rokiem.

W tym samym czasie cena żyta konsumpcyjnego wzrosła o 3,3 proc. do poziomu 665 zł/t. Cena tego zboża była wyższa niż przed miesiącem o ok. 27 proc. i o ponad 52 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Natomiast cena jęczmienia paszowego, po spadku w poprzednim tygodniu, na przełomie sierpnia i września ponownie wzrosła (o 9,5 proc.) i ukształtowała się na poziomie 644ázł/t. W porównaniu do cen sprzed miesiąca i roku ziarno to było droższe odpowiednio o 21,5 proc. i 66,5 proc.

"Mając na celu stabilizację rynku, zwłaszcza młynarskiego, Agencja Rezerw Materiałowych od 31 sierpnia br. sprzedawała pszenicę konsumpcyjną z przeznaczeniem na mąkę w cenie wywoławczej 840ázł/t. W pierwszym tygodniu września br. (03-08.09.br.) sprzedaż pszenicy konsumpcyjnej wyniosła ponad 35,5 tys. t, za którą uzyskiwano 840-850 zł/t" - napisali eksperci.

W dniach 27.08-02.09.07 r. ceny żywca wieprzowego w skupie uległy dalszemu obniżeniu i według danych ministerstwa rolnictwa przeciętnie kształtowały się na poziomie 4,03 zł/kg, tj. o 3,7 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu. Były one również niższe niż miesiąc wcześniej (o 0,5 proc.) i niż rok wcześniej (o 6,6 proc.)

Wzrost cen skupu odnotowano natomiast na rynku bydła. Za żywiec ten na przełomie sierpnia i września płacono średnio 4,21ázł/kg, tj. o 0,8 proc. więcej niż przed tygodniem, o ok. 6 proc. więcej niż przed miesiącem, ale o prawie 3 proc. mniej niż rok wcześniej.

W analizowanym tygodniu wzrosły ceny skupu drobiu. Według danych resortu, brojlery kurze skupowano przeciętnie po 3,30 zł/kg, a indyki po 4,68 zł/kg, tj. odpowiednio o 0,2 proc. i o 2,7 proc. drożej niż tydzień wcześniej. W ciągu miesiąca kurczęta potaniały o 0,3 proc., a indyki podrożały o ponad 3 proc. W porównaniu do analogicznego tygodnia 2006 r. kurczęta były o ok. 23 proc., a indyki o ok. 29 proc. droższe.


POWIĄZANE

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winoroś...

Dnia 9 lutego br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów ...

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę