Advertisement

Ruszają zbiory

4 lipca 2008
Zaczęły się zbiory porzeczek na Opolszczyźnie. Plony są niezłe, ale cena nie zadowala plantatorów, dlatego większość z nich nie spieszy się z oddawaniem owoców do skupu. Polską porzeczką, od kilku lat interesują się Niemcy.

Plantatorzy z Opolszczyzny od kilku lat systematycznie zmniejszali areał upraw. Ceny spadały, a owoców nie miał kto zbierać. Dlatego dziś porzeczki sprzedają najczęściej właściciele sadów, jak mówią „przy okazji”.

Kilka lat temu przetwórnie płaciły ponad 2 zł za kilogram czarnych porzeczek, potem cena spadła nawet do 35 groszy. W dodatku żaden zakład w okolicy nie chciał kupować owoców. Ale w tym roku są szanse na zmiany.

W skupie plantatorzy otrzymują teraz 1 złoty 70 groszy za kilogram czarnych i 1 złoty 20 groszy za kilogram czerwonych porzeczek. Największe problemy są z czarną porzeczką, ponieważ jej podaż wciąż jest większa niż popyt. Niektórzy postanowili więc, sami bez pośredników, nawiązać kontakty z odbiorcami z zachodniej Europy.

Polską porzeczką, zwłaszcza czerwoną, od kilku lat interesują się kupcy z Niemiec. Ceny są tam dużo wyższe niż u nas, jest tylko jeden warunek: zbiór owoców musi być ręczny.


POWIĄZANE

Według danych Eurostat, w 2016 r. Polska zaimportowała 142,2 tys. ton pomidorów ...

W bieżącym sezonie 2016/17 zbiory 10 podstawowych surowców oleistych przewidywan...

Przed nałożeniem przez Rosję embarga na jabłka z Polski tamtejszy rynek odpowiad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę