Rzepak na eksport

29 stycznia 2008
Najwięksi producenci rolni z południowo-zachodniej Polski spotkali się z niemieckimi producentami biodiesla i zaproponowali sprzedaż 700 tysięcy ton rzepaku fabrykom biopaliwa w Austrii i Niemczech. To dwie trzecie całej produkcji na Śląsku. Niektórzy mieli już takie doświadczenia. Za sprzedaż rzepaku niemieckim producentom biopaliwa otrzymywali 1300 złotych za tonę.

Mariusz Olejnik, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku – „Przepisy nie były dokładne i czytelne i nie wszyscy chcieli zaryzykować i podjąć tą decyzję ze skupem rzepaku na cele energetyczne.”

Tymczasem, tuż za miedzą, w Czechach oraz na Słowacji rozwija się produkcja biopaliw z rzepaku i zbóż. Już ponad dwa procent na rynku paliw stanowią biopaliwa. Planuje się, że w ciągu pięciu lat będzie ich 10 procent. U nas nie osiągnięto nawet ustalonego przez Unię poziomu, a produkcja jest nadal nieopłacalna.

Aleksander Materla, gospodarstwo rolne w Księżym Lesie – „Patrząc na przykład na rolników na zachodzie, czy też na południu od naszego kraju, w Czechach, może uda nam się nadgonić nasze opóźnienia i stąd tutaj nasze spotkanie.”

Najwięksi producenci będą zarabiać na rzepaku w niemieckich fabrykach biodiesla. Między innymi w Wittenbergu, gdzie produkuje się już 220 tysięcy litrów biodiesla. Fabryka jest gotowa skupić cały rzepak wyprodukowany na Śląsku.

Daniel Shindleman, fabryka biodiesla w Wittenbergu - ,,Planujemy rozbudować naszą w fabrykę. Będziemy produkować biopaliwo w Austrii. Już możemy przerobić milion ton rzepaku. Liczymy na rzepak z Polski. Myślę, że złożyliśmy korzystną ofertę waszym rolnikom.”

Niemcy proponują opolskim producentom rzepaku nie mniej niż 1300 złotych za tonę. Jeśli cena będzie wyższa na rynku, to zapłacą więcej.POWIĄZANE

Łódzcy naukowcy opatentowali technologię pozyskiwania białka z roślin oleistych....

Umowy kontraktacyjne na buraki cukrowe muszą być godne i gwarantować zwrot koszt...

Komisja Europejska przyznała Polsce dodatkowy limit pozwalający na wycofanie z r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę