Advertisement

Rzepak w dół

3 grudnia 2015
Spadają ceny nasion rzepaku. Choć jak twierdzą analitycy największe obniżki mamy już za sobą, to teraz ewentualnie czeka nas jeszcze niewielka korekta stawek w skupie. Obecnie ceny rzepaku zatrzymały się na poziomie 1250 – 1270 złotych za tonę. Ale jeszcze kilkanaście dni temu rolnikom płacono o 200 złotych więcej. Robiły tak Zakłady Tłuszczowe w Brzegu i w Kruszwicy.

Wpływ na spadek cen ma oczywiście sytuacja na rynkach międzynarodowych. Na Zachodzie Europy powoli kończą się dobre zbiory, które okazały się bardzo dobre. Podobnie może być w innych krajach, które są znaczącymi dostawcami nasion.

Lech Kempczyński, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju: były bardzo dobre zbiory we Francji. One się zakończyły. Nieźle jest w Niemczech. Nasze też będą niewiele gorsze niż ubiegłoroczne. Generalnie jest dobra koniunktura na świecie i to też ma wpływ na wysokość cen po jakich zakłady skupują nasiona w tym roku. Należy też pamiętać, że Ukraina mocno weszła na rynek rzepaku i tam zbiory są równie wysokie.

Za jedną z głównych przyczyn spadających cen uważa się jednak zmniejszające się zapotrzebowanie przemysłu biopaliwowego na nasiona rzepaku. Komisja Europejska od kilku miesięcy sugeruje bowiem, że obniży wymagany udział biopaliw na rynku.


POWIĄZANE

Wiosenne przymrozki spowodowały duże straty w sadach, najbardziej ucierpiały cze...

Jabłka i banany są najpopularniejszymi w sprzedaży detalicznej owocami na rynku ...

Ceny zbóż do jesieni lekko wzrosną w porównaniu do cen z poprzedniego roku, a na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę