aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sardyńczycy kupią od wielkopolskich rolników pszenicę durum

26 lutego 2004

Producenci rolni z włoskiej wyspy Sardynii kupią od wielkopolskich rolników pszenicę durum - potrzebną do produkcji makaronów - poinformował w środę prezes Wielkopolskiego Związku Stowarzyszeń Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Franciszek Nowak.

W środę Wielkopolski Związek Stowarzyszeń Dzierżawców i Właścicieli Rolnych podpisał umowę o współpracy z Consorzio Sardo Cereali SCRL z Sardynii (Włochy).

W myśl tego porozumienia w 2004 roku wielkopolscy rolnicy - testowo - obsieją 150 ha ziemi sardyńskim ziarnem. Plon będzie w całości wykupiony przez Sardyńczyków. Jeżeli testowa uprawa powiedzie się, to w ciągu kilku najbliższych lat w Wielkopolsce pszenicą durum może być obsiane nawet 100 tys. ha.

"Od ponad roku przyglądaliśmy się polskim regionom i uważamy że w Wielkopolsce można uprawiać pszenicę durum, z której będą produkowane nasze słynne makarony" - powiedział w środę prezes konsorcjum producentów rolnych z Sardynii, Giovanni Saba.

Atutem Wielkopolski są według Włochów duże nasłonecznienie i małe opady deszczu w czerwcu i lipcu, kiedy pszenica durum dojrzewa.

"Sardyńczycy odnieśli wielki sukces marketingowy ze swoimi makaronami. Jednak w tej chwili brakuje im ziemi i dlatego chcą zakontraktować w Polsce jak największą ilość tego zboża" - powiedział Nowak.

Wyprodukowana z włoskiego ziarna pszenica będzie kontraktowana po atrakcyjnych cenach. Włosi w czasie żniw w 2003 roku chcieli za takie zboże zapłacić ok. 780 złotych za tonę. W tym czasie polskie młyny płaciły za pszenicę ok. 500 złotych.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę