Advertisement

Sawicki: Sadownicy i przetwórcy jabłek muszą zawrzeć porozumienie

24 grudnia 2015
Trzeba doprowadzić do porozumienia między sadownikami i przetwórcami jabłek. W innym wypadku nie ma szans na "normalność" na tym rynku - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. "Uważam, że te dwa środowiska są w stanie zawrzeć trwałe umowy kontraktacyjne - umowy, w których będą określone ilości produktu dostarczonego do przetwórni, ale jednocześnie będą gwarancje minimalnych i maksymalnych cen" - podkreślił.

Według wcześniejszych zapowiedzi, w najbliższym czasie ma zostać powołany zespół przedstawicieli producentów i przetwórców oraz reprezentantów nauki, który wypracuje wzór takiej umowy kontraktacyjnej.

Producenci jabłek oraz przetwórcy nie osiągnęli w poniedziałek porozumienia w sprawie minimalnej ceny skupu jabłek przemysłowych. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Artur Ławniczak. Podobne rozmowy odbyły się już w ubiegłym tygodniu.

W związku z brakiem porozumienia, w środę po południu przed zakładami przetwórstwa owoców Steinhauser w Warce odbędzie się pikieta, zorganizowana przez Związek Sadowników RP.

"Domagamy się wyższej ceny skupu jabłek przemysłowych" - powiedział PAP prezes związku Mirosław Maliszewski. Szacuje, że w pikiecie weźmie udział kilkadziesiąt osób. Jak powiedział, nie wiadomo jeszcze, czy akcja zostanie rozszerzona na inne części kraju.

Związek chce, aby minimalna cena jabłek dla przetwórstwa była na poziomie 0,30-0,35 zł za kilogram, podczas gdy zakłady przetwórcze oferują od 1 września cenę 0,23 zł za kilogram.

Rolnicy argumentują, iż cena ok. 0,30 zł/kg jest zbliżona do kosztów produkcji. Podkreślają, że producenci jabłek na Węgrzech i w Niemczech uzyskują za te owoce 0,10-0,13 euro za kg. Te dwa kraje, a także Polska, są największymi producentami jabłek do przerobu na koncentrat.

Przetwórcy nie zgadzają się na wyższe ceny. Tłumaczą, że mają jeszcze zapasy niesprzedanego koncentratu jabłkowego z ubiegłego roku.

Minister Sawicki powiedział, że taka sytuacja jest "nie do wytłumaczenia".

"Wiemy, że w poprzednim roku w Polsce nie mieliśmy urodzaju jabłek; określone zjawiska przyrodnicze spowodowały, że tego owocu było zdecydowanie mniej. Stąd nie bardzo zrozumiałe jest wyjaśnienie przetwórców, którzy twierdzą, że zapasy zeszłoroczne zostały im w chłodniach i w tej chwili muszą się ratować obniżką cen w tym roku" - zaznaczył Sawicki.

W ubiegłym roku produkcja jabłek w Polsce wyniosła nieco ponad 1 mln ton. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej, w tym roku sięgnie 2,4 mln ton.

W 2007 roku średnia cena jabłek deserowych wynosiła 2,10 zł/kg, a przemysłowych 0,95 zł/kg. W tym roku cena owoców przeznaczonych do konsumpcji szacowana jest na 1,30 zł/kg, a do przetwórstwa - na 0,35 zł/kg.


POWIĄZANE

Ceny żywności w okresie Wielkanocy były wyższe niż przed rokiem o ok. 10 proc. -...

Na 100 milionów euro ocenili włoscy rolnicy straty spowodowane przez atak zimna ...

Na początku kwietnia zasiewy buraków cukrowych na Ukrainie wyniosły 194,4 tys. h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę