Anwil_7.04.17

Sejm przyjął ustawę o dopłatach do malin, truskawek i pomidorów

3 marca 2008
Wprowadzenie dopłat bezpośrednich do owoców miękkich - malin i truskawek oraz do pomidorów, przeznaczonych do przetwórstwa - zakłada nowelizacja ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej. Sejm uchwalił w piątek zmiany do ustawy jednogłośnie. Głosowało 408 posłów. Głosowanie nad tą ustawą odbywało się w "sposób ręczny" z powodu uszkodzenia aparatury do głosowania.

Podczas drugiego czytania posłowie zgłosili poprawki. Sejm zaakceptował te poprawki, które przewidują, że płatność cukrowa oraz dopłata do pomidorów przysługuje również w przypadku przekazania gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną. Ponadto przyjęto poprawkę, która zakłada, że dofinansowanie do plantacji trwałych przysługuje wtedy, gdy rolnik będzie ją utrzymywał przez kolejnych 5 lat, a nie 8 - jak obecnie.

Nowelizacja ustawy wynika głównie z konieczności adaptacji unijnych przepisów do polskiego prawa. KE wprowadziła od 1 stycznia 2008 r. dopłaty do owoców miękkich, pomidorów i roślin energetycznych. Wprowadzenie tych dopłat ma poprawić dochodowość gospodarstw rolnych, poza tym ma ograniczyć wahania cen wynikające z kryzysów na rynku oraz przyczynić się do zwiększenia spożycia owoców.

Maksymalna kwota pomocy przyznanej rolnikowi nie będzie mogła przekroczyć 400 euro na hektar. Warunkiem uzyskania płatności przez producenta będzie podpisanie umowy z przetwórnią. W przypadku, jeśli producent jest członkiem grup lub organizacji producentów owoców miękkich, wówczas umowę zastąpi zobowiązanie do dostawy.

W przypadku pomidorów w ustawie zaproponowano, aby otrzymanie płatności nie było uzależnione od prowadzenia produkcji. Ponadto ma być wprowadzona zasada, że dopłata do pomidorów będzie przyznawana do liczby tych owoców dostarczonych do przetwórstwa w roku gospodarczym 2006/2007. Podstawą przyznania tej płatności będzie masa netto pomidorów dopuszczonych do przetworzenia.

Płatności bezpośrednie dotyczące truskawek, malin oraz pomidorów będzie przyznawać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Nowela ustawy reguluje ponadto problem nadpłaty cukrowej za 2006 r. w wysokości 7,5 mln zł. Nadpłata jest powodem, dla której ARiMR wstrzymał wypłaty dopłat bezpośrednich dla ponad 60 tys. rolników, którzy uprawiali buraki w 2007 r.

Ustawa wejdzie w życie 15 marca br.

Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu.


POWIĄZANE

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak, na maj 2017 roku w ciągu ostat...

Z uwagi na bardzo duży popyt na mrożone maliny w państwach unijnych, zdecydowane...

Agenda Komisji DG Agri w szacunkach z 30 marca 2017 r. ocenia produkcję surowców...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę