MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Sencor Liquid 600 SC - przyjazna formulacja i wyższa skuteczność

30 marca 2015
Ziemniak należy do roślin o największym zagrożeniu chwastami, a uprawa w szerokiej rozstawie i mała konkurencyjność roślin dodatkowo sprzyja silnemu zachwaszczeniu. Do najczęściej występujących chwastów na plantacji ziemniaka można zaliczyć: komosę białą, rdesty, gwiazdnicę pospolitą, gorczycę polną, ostrożeń polny, chwasty rumianowate, szarłat szorstki, psiankę czarną, przetaczniki, jasnoty, przytulię czepną i żółtlicę drobnokwiatową, a z gatunków jednoliściennych perz właściwy i chwastnicę jednostronną.
Chwasty obecne w łanie mogą spowodować obniżenie plonu od 10 do 50%. Jednym z warunków uzyskania wysokich plonów bulw ziemniaka jest ograniczenie konkurencyjnego działania chwastów na początku (zachwaszczenie pierwotne) i na końcu sezonu wegetacyjnego (zachwaszczenie wtórne). Do zwalczania głównie chwastów dwuliściennych od wielu lat stosowana jest szeroko w praktyce rolniczej metrybuzyna, która charakteryzuje się szerokim spektrum zwalczania chwastów. Metrybuzynę można stosować zarówno przed, jak i po wschodach ziemniaka oraz w zabiegach łączonych (przed i po wschodach). Postęp w ochronie roślin przejawia się między innymi w poszukiwaniu nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska i praktyczniejszych form użytkowych, np. płynnego koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC), co pozwala na obniżenie wprowadzanej ilości substancji czynnej do środowiska naturalnego.
Sencor Liquid 600 SC zawiera 600 gram metrybuzyny w jednym litrze preparatu. Substancja czynna pobierana jest przez korzenie i liście, w roślinach chwastów hamuje proces fotosyntezy. Herbicyd przeznaczony jest do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych w uprawie ziemniaka, marchwi, pomidorów z rozsady, soi i szparagów. Do chwastów wrażliwych należą: dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnoty, krzywoszyj polny, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, przetacznik polny, przetacznik perski, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, żółtlica drobnokwiatowa, komosa biała. Chwastami średnio wrażliwymi są: chwastnica jednostronna oraz rdest powojowaty (rdestówka powojowata), a przytulia czepna i psianka czarna należą do chwastów średnio odpornych. W uprawie ziemniaka Sencor Liquid 600 SC stosowany jest przed jego wschodami, po uprzednim obredleniu w dawce 0,75 - 1,0 l/ha lub po wschodach ziemniaka przy wysokości roślin 13-15 cm (0,5 l/ha). Możliwe jest również zastosowanie zabiegu dzielonego: 0,3 l/ha (przedwschodowo) i 0,2 l/ha (powschodowo) w odstępie minimum 7 dni. Stosowanie herbicydu Sencor Liquid 600 SC wymaga przestrzegania ogólnych zasad dla herbicydów o jednoczesnym działaniu doglebowym i nalistnym. W zastosowaniach przedwschodowych - doglebowych nie należy stosować preparatu na glebach zbrylonych, przesuszonych i bardzo lekkich tj. mocno przepuszczalnych.   Końcowy efekt chwastobójczy w tych zastosowaniach jest silnie zależny od wilgotności gleby w trakcie i po zabiegu. W aplikacjach nalistnych dodatkowymi czynnikami warunkującymi skuteczność jest temperatura powietrza (unikamy zabiegów powyżej 25?C) i faza rowojowa chwastów (najskuteczniej zwalczane są chwasty w fazie siewek).    
Badania przeprowadzone na Polu Doświadczalnym SGGW w Warszawie potwierdzają wysoką skuteczność chwastobójczą nowej formulacji (SC) metrybuzyny w porównaniu do formy użytkowej granuli (WG). Komosa biała, fiołek polny, szarłat szorstki, maruna bezwonna, tasznik pospolity, przetaczniki oraz jasnota różowa charakteryzowały się wysoką wrażliwością na zastosowany herbicyd Sencor Liquid 600 SC (rys. 1).
Płynna forma użytkowa produktu Sencor Liquid 600 SC, mimo mniejszej zawartości substancji czynnej (600 g/l metrybuzyny), stosowana w tych samych dawkach, co Sencor 70 WG (700 g/l metrybuzyny), wykazuje wyższą skuteczność chwastobójczą niezależnie od terminu zabiegu oraz wprowadza mniejszą ilość metrybuzyny do środowiska.
Ze względu na możliwość występowania wrażliwości odmianowej roślin ziemniaka na metrybuzynę na zlecenie Bayer CropScience przebadano już ok. 50 odmian ziemniaka pod kątem wrażliwości na powschodowe stosowanie środka (lista dostępna u producenta herbicydu).
W uprawie odmian o podwyższonej lub nieznanej wrażliwości oraz na plantacjach nasiennych – zaleca się stosowanie herbicydu Sencor Liquid 600 SC wyłącznie w terminie przed wschodami ziemniaka.   
Jak wynika z przedstawionej charakterystyki herbicyd Sencor Liquid 600 SC jest sprawdzonym, skutecznym i alternatywnym z punktu widzenia ekonomicznego i prośrodowiskowego narzędziem rolnika w zwalczaniu chwastów w uprawie ziemniaka.

Rysunek 1. Skuteczność zwalczania chwastów w zabiegu powschodowym





POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę