Ptak_mega_22.11
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Stracony sezon

11 maja 2007
Na przełomie kwietnia i maja w całej Polsce wystąpiły silne przymrozki. Nocne spadki temperatur były tak duże, że ucierpiały praktycznie wszystkie rodzaje upraw. Sadownicy liczą straty i szacują je nawet na 90% plonów.

Sadownicy mówią o bankructwie i klęsce żywiołowej. Minister rolnictwa obiecuje pomoc, ale zachowuje dużo większą wstrzemięźliwość niż dziesięć miesięcy temu, gdy uprawy polowe niszczyła susza. Tymczasem trwa liczenie strat i niezależnie od ich ostatecznej wielkości praktycznie wszyscy są zgodni, że dla sadowników tegoroczny sezon jest stracony.

Andrzej Lepper rozmawiał z premierem o formach pomocy dla poszkodowanych. Czy uda mu się zaspokoić ich oczekiwania.? Czy zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej dla rejonów, w których mróz przyczynił się do szczególnie dużych strat? Na ile realne jest widmo bankructwa o jakim często mówią sadownicy?

Wreszcie sprawa, która wraca przy okazji różnych kataklizmów występujących we wszystkich dziedzinach produkcji rolnej - ubezpieczenia. Dlaczego sadów i plantacji, przed różnymi klęskami nie chroni się w sposób najskuteczniejszy, czyli przy pomocy polisy ubezpieczeniowej? Tego typu ubezpieczenia doskonale funkcjonują w wielu krajach Europy i świata o proporcjonalnie niższej niż w Polsce produkcji rolnej. Dlaczego ta najprostsza forma zabezpieczenia od lat nie może być wprowadzona w naszym kraju?

Majowy mróz może jeszcze poczynić szkody, o których musimy powiedzieć, a które dadzą o sobie znać najwcześniej za kilka miesięcy. To po pierwsze przemysł przetwórczy, który pozbawiony surowca będzie tracił krajowe i zagraniczne rynki. W tej branży nawet rok nieobecności praktycznie zamyka rynek. Druga sprawa to ceny owoców i przetworów. Na ile koszty strat spowodowanych przymrozkami zostaną przerzucone na konsumentów? Czy „mróz” nie będzie jedynie okazją dla nieuczciwych pośredników i handlowców.
Więcej w niedzielnym Tygodniu.

POWIĄZANE

100 mln zł trafi do rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Pomoc je...

Służby statystyczne francuskiego Ministerstwa Rolnictwa w ostatnim czasie skoryg...

Kraje unijne są drugim co do wielkości po Chinach producentem gruszek na świecie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę