aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W sprawie płatności cukrowych

7 grudnia 2007
W związku z ograniczeniami w przejęciu płatności cukrowej w stosunku do możliwości przejmowania innego rodzaju płatności do gruntów rolnych, wynikającymi z przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 2007 roku o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, Krajowa  Rada  Izb Rolniczych 6 grudnia bieżącego roku zwróciła się do  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z  prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany obowiązujących regulacji prawnych, które umożliwią młodym rolnikom przejmującym gospodarstwa lub nowym właścicielom nabywającym gospodarstwa rolne w drodze czynności prawnych pomiędzy żyjącymi, skorzystanie z tego rodzaju płatności w analogiczny sposób jak ma to miejsce w przypadku jednolitej płatności obszarowej i płatności uzupełniających.

Zmian, w opinii samorządu rolniczego, wymagają również przepisy regulujące przejęcie płatności cukrowej przez spadkobiercę w przypadku śmierci rolnika, który złożył do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  wniosek o przyznanie tej płatności. Ograniczenie przejęcia płatności jedynie w przypadku śmierci rolnika po doręczeniu stosownej decyzji o jej przyznanie wydaje się być barierą niemal paradoksalną. Krajowa Rada Izb Rolniczych nie widzi powodów, dlaczego przepis uzależnia przejęcie płatności od daty śmierci wnioskodawcy i wydania decyzji kierownika biura powiatowego ARiMR, nie zmienia to bowiem sytuacji, w jakiej znajduje się dane gospodarstwo.

Analizując prawodawstwo wspólnotowe w tym zakresie, mając zwłaszcza na uwadze artykuł 143ba rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 roku zmieniony artykułem 1 pkt 17 lit. c) rozporządzenia Rady (WE) nr 2012/2006 z dnia 19 grudnia 2006 roku, zdaniem samorządu rolniczego nie ma podstaw do tego typu ograniczenia na poziomie unijnym, a jedyną restrykcją jest kwalifikacja rolnika w ramach systemu jednolitych płatności obszarowych. Dlatego też  Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca się di Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie  wszelkich działań, które umożliwią zmianę problematycznych regulacji i ułatwią plantatorom buraka cukrowego skorzystanie z należnych im płatności. Biorąc pod uwagę restrukturyzację sektora cukrowego w Unii Europejskiej i ograniczenia produkcyjne, płatność cukrowa nabiera tym większego znaczenia w stabilizacji dochodów gospodarstw rolnych specjalizujących się w produkcji buraka cukrowego.



POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę