Puma Uniwersal
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

W Szelejewie z Hodowlą Roślin DANKO - pierwsze Pola Klasy S 2011

7 czerwca 2011
Pierwsze spośród sześciu organizowanych w tym roku pod wspólną nazwą Pola Klasy S przez firmę Syngenta® spotkanie polowe, odbyło się na polach Hodowli Roślin Danko w Szelejewie k/Gostynia w woj. wielkopolskim. Piękna pogoda, bardzo dobrze przygotowane poletka pokazowe, sprawna organizacja, znakomita frekwencja i sporo dodatkowych atrakcji, to w skrócie to, co zapamiętali chyba wszyscy uczestnicy tej imprezy.

     
   


Współpraca w organizacji spotkań polowych między firmami Syngenta i Danko Hodowla Roślin trwa już o d wielu lat i można powiedzieć,  jak dotąd układa się wzorowo. Obie firmy są z tego bardzo zadowolone.  Propozycje obu firm bowiem, prezentowane zapraszanym na spotkania rolnikom znakomicie się uzupełniają  i  razem  stanowią dla  nich pełną, kompleksową ofertę odmian Hodowli Roślin Danko oraz odmian i programów ochrony upraw firmy Syngenta.
Zwiedzający poletka mogli zobaczyć, wysłuchać informacji i porozmawiać na interesujące ich tematy,  dotyczące tego, co w  swoich ofertach przygotowały obie firmy.

I tak w ochronie zbóż podkreślano znaczenie jesiennej regulacji zachwaszczenia. W tym okresie Syngenta proponuje herbicyd BOXER®, wyróżniający się  wysoką  skutecznością  w zwalczaniu miotły zbożowej i innych chwastów. Szeroko omawiano także różne warianty ochrony fungicydowej. Na szczególną uwagę zasługuje tu preparat TILT TURBO®, charakteryzujący się wysoką skutecznością w zwalczaniu mączniaka. Do ochrony liścia flagowego i kłosa Syngenta®  poleca mieszaninę preparatów OLYMPUS® i ARTEA®. Ich stosowanie w tym okresie chroni rośliny przed najważniejszymi chorobami ze szczególnym uwzględnieniem septoriozy i rdzy.
Syngenta jako pierwsza w Polsce pokazała  3 odmiany hybrydowe  jęczmienia ozimego : ZZOOM, YOOLE, HOBBIT, które już wkrótce będą oferowane na naszym rynku. Charakteryzują się one wysoką plennością oraz wartością paszową.

W rzepaku uwaga rolników koncentrowała się na problematyce związanej z przedwschodowym zwalczaniem chwastów . Tu proponowanym, sprawdzonym rozwiązaniem był COLZOR TRIO®, który charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum zwalczanych chwastów. Zwiedzający mogli zobaczyć także efekty działania preparatu TOPREX®, zarówno jako regulatora wzrostu, jak i  fungicydu, którym jednocześnie jest. Można go stosować zarówno wiosną jak i jesienią. Jeśli chodzi o odmiany rzepaku Syngenta stawia na mieszańce. Wśród nich na uwagę zasługuje SY KOLUMB, którą wprowadzono w 2010 roku.  Jej wysoki potencjał  plonowania oraz duża tolerancja na choroby grzybowe zostały już docenione przez wielu rolników.
Syngenta  jest również ekspertem w uprawie kukurydzy. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć bardzo dobre efekty działania preparatów LUMAX® i ELUMIS® służących do zwalczania najważniejszych gatunków chwastów w tej uprawie. Całości oferty Syngenta w kukurydzy dopełniała kolekcja odmian ziarnowych i kiszonkowych.
Tegoroczne spotkanie odbywało się w klimacie piłki nożnej. Po zapoznaniu się z częścią merytoryczną na poletkach, uczestnicy  mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w tej dyscyplinie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rolników, Syngenta zorganizowała punkt informacyjno-konsultacyjny poświęcony tematyce bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Uzupełnieniem interaktywnej prezentacji na ten temat, wzbogaconej quizem z nagrodami, była specjalnie przygotowana broszura. Można w niej znaleźć informacje na temat zasad bezpiecznego przechowywania i transportu środków ochrony roślin, przygotowywania i przeprowadzania zabiegu oraz utylizacji pozostałości i opakowań.

Bardzo bogatą ofertę, złożoną z 46 odmian zbóż ozimych, 26 odmian zbóż jarych oraz 11 odmian roślin motylkowych zaprezentowała w Szelejewie Hodowla Roślin Danko. Można było zobaczyć zarówno najnowsze rejestracje Firmy jak i odmiany już dostępne dla rolników.
W gatunku pszenicy ozimej na uwagę zasługują:
BANDEROLA - odmiana chlebowa o średnio krótkiej słomie i grubym, nadzwyczaj wyrównanym ziarnie, która bije rekordy plenności na terenie całego kraju;
JANTARKA - najnowsza, idealna na słabe stanowiska;
KAMPANA - krótka, bardzo plenna, zalecana do intensywnej uprawy;
FORKIDA -  paszowa o dobrej zimotrwałości;
MUSZELKA - utytułowana wieloma nagrodami za swoje walory i uniwersalność.
Najnowsze wprowadzane na rynek pszenice ozime, to z grupy jakościowej SAILOR oraz ARKADIA
i chlebowa, wczesna – FIDELIUS.
Z pośród 19 zaprezentowanych odmian pszenżyta ozimego najwięcej uwagi poświęcono prezentacji pszenżyta FREDRO o tradycyjnej długości słomy. Jest to wczesna, o podwyższonej zawartości białka i najwyższej odporności na porastanie odmiana, idealnie nadająca się na słabe gleby. Podziwiać można było nowość – ELPASO również o niskich wymaganiach glebowych oraz GRINGO – krótkie, o dużej zawartości białka, a także znane już krótkosłome, idealne w żywieniu zwierząt, ze względu na sporą zawartość  białka ATLETICO i wysokoplenne, o pięknych kłosach LEONTINO. Warto się było zatrzymać przy najnowszych, jeszcze nie dostępnych dla rolników (zarejestrowanych w 2011 roku), pszenżytach o tradycyjnej długości słomy : BEREMIKO i MAESTOZO oraz krótkosłomym  MIKADO.
Jęczmień ozimy reprezentowany był na poletkach przez znane już przez rolników odmiany wielorzędowe KARAKAN i LYSEVAL oraz dwie nowości  HOLMS i GLORIA.
Zboża jare reprezentowane były przez 26 odmian w 4 gatunkach. Tu najnowsze rejestracje to pszenica jara ARABESKA, odmiana jakościowa o bardzo dobrej zdrowotności, owies nieoplewiony NAGUS, żółtoziarnisty ARDEN oraz jęczmień jary: NATASIA, IRON i BASIC. Z oferty roślin strączkowych prezentowane były odmiany grochu siewnego, z  niewylegającą odmianą TARCHALSKA, peluszka HUBAL o podwyższonej zawartości białka, trzy odmiany bobiku oraz wyki.
Słowem było co oglądać i każdy z pewnością znalazł coś dla siebie.
Więcej na www.syngenta.pl

POWIĄZANE

Unijny zespół monitorujący stan upraw Mars, we wtorek ubiegłego tygodnia podniós...

W marcu z jednego z gospodarstw w powiecie oławskim zginął ciągnik marki John De...

Turcja jest światowym liderem w produkcji wiśni i czereśni a  trzecim co do wiel...


Komentarze

...W Filipa deszcz łagodny, przynosi rok dorodny...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Huzar prawy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę