cts_ptak_10317

W trosce o zbiory borówek

3 grudnia 2015
Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej wystąpiło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośba o pomoc przy wyborze i ewentualnej rejestracji środków do ochrony chemicznej borówki. Obecnie bowiem obowiązujące w Polsce prawo  nie dopuszcza stosowania jakichkolwiek środków ochrony roślin w uprawie borówki wysokiej. Brak takich środków powoduje bowiem duże straty miedzy innymi w wyniku porażenia przez choroby grzybowe .
Sytuacja taka wymaga wiec podjęcia jak najszybszej decyzji o formalnym zezwoleniu stosowania niektórych środków grzybobójczych i owadobójczych.
- O rejestracje środka ochrony dla danego gatunku  uprawnego występuję producent środka, a ten nie jest zainteresowany, gdyż koszty rejestracji wyższe są niż ewentualne zyski ze sprzedaży. Taka sytuacja stwarza barierę rozwoju uprawy i obarcza plantatorów wielkim ryzykiem utraty zbiorów i zdobytych rynków – mówi Ireneusz Komorowski, prezes zarządu SPBA
Dotychczas czynione  przez plantatorów próby zainteresowania firm chemicznych tym tematem  pokazały się bezskuteczne, a poniesienie kosztów rejestracji przez plantatorów nie jest możliwe . Dlatego też jak podkreśla Komorowski jedynym wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z artykułu 49 Ustawy o ochronie roślin  czyli potraktowanie  uprawy borówki jako małoobszarowej i wydanie zezwolenia na stosowanie przynajmniej kilku podstawowych preparatów.


POWIĄZANE

W ostatnich dziesięcioleciach znaczenie kukurydzy znacznie wzrosło. Oprócz trady...

Jak poinformował Ukraiński Urząd Statystyczny, w minionym roku znacznie wzrosły ...

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winoroś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę