cts_ptak_10317

WSTĘPNA ANALIZA PARAMETRÓW PSZENICY

3 października 2001

Poniższe wykresy przedstawiają przybliżone średnie parametry pszenicy konsumpcyjnej uprawianej na glebach lekkich i ciężkich. Dane pochodzą z województw lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, część dostaw również była z województwa wielkopolskiego. Uwzględniono tylko dostawy spełniające kryteria Agencji Rynku Rolnego. Na szczegółowe oceny żniw i zboża przyjdzie nieco jeszcze poczekać, ale już można przyjrzeć się trendom parametrowym. 

ILOŚĆ ODRZUCONYCH DOSTAW W TERMINIE 1-20 SIERPNIA Z POWODU ZŁYCH PARAMETRÓW:

WSTĘPNA ANALIZA TRENDÓW PARAMETROWYCH:

Pszenica – gleby ciężkie


Pszenica z gleb ciężkich systematycznie traci liczbę opadania. Jak widać, wartość średnia tylko 31 lipca przekroczyła 240 sekund. Znaczy to tyle, że niemal każda dostawa balansuje na krawędzi, a o bardzo dobrych wartościach tego parametru (w okolicach 300 sek.) można tylko pomarzyć. 

Pszenica – gleby lekkie

Inaczej przedstawia się sytuacja na glebach lekkich, tu pojawiają się średnie w okolicach 280, a nawet 300 sekund. 

Zawartość glutenu też trzyma się w tym roku na granicy normy, szczególnie w dostawach pochodzących z małych gospodarstw, których nie stać na dobre ziarno siewne i nawozy.
Jak na razie nie szwankuje nie ujęta na wykazach rozpływalność glutenu, kształtująca się w okolicach 9-10 mm. Co prawda 10 to już wartość graniczna, ale pszenica z pola powinna mieć ją w okolicach 8-9.

Wilgotność zboża nie jest najgorsza, kształtuje się w okolicach 14-15% i zasadniczo utrzymany jest jednolity poziom mimo (a może dzięki) zmiennej pogodzie.

Ta wstępna analiza wartości może dużo powiedzieć o jakości zbóż w czasie tegorocznych żniw, choć na podsumowania przyjdzie czas we wrześniu i październiku, po zakończeniu tegorocznej akcji skupu.

Marty

POWIĄZANE

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winoroś...

Dnia 9 lutego br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów ...

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę