aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wszechstronny, skuteczny, bezpieczny

7 lutego 2015
Acetamipryd jest substancją powszechnie znaną i szeroko rozpowszechnioną w świecie, a w Polsce stosowaną od 1996 roku. Wszechstronne zastosowanie tej neonikotynowej substancji aktywnej w rolnictwie, ogrodnictwie oraz leśnictwie z jednej strony jest dowodem na jej skuteczność, z drugiej świadczy o jej bezpieczeństwie dla człowieka i środowiska, w tym owadów zapylających. Acetamipryd należy do nowej generacji substancji aktywnych o działaniu selektywnym, stosowanych w małych dawkach.
Acetamipryd wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe na szkodniki ssące i gryzące. Neuroaktywne działanie acetamiprydu związane jest systemem nerwowym agrofagów. Działając jako antagonista acetylocholiny zastępuje ten neurohormon w odpowiednich receptorach, aktywując je w podobny do acetylocholiny sposób. Prowadzi to do wystąpienia u szkodnika drgawek i konwulsji a w konsekwencji do jego śmierci.
Niejednorodność grupy jaką są insektycydy neonikotynowe, wynikająca z ich budowy chemicznej, a przejawia się różnym stopniem toksyczności substancji aktywnych dla organizmów niecelowych, w tym owadów pożytecznych i zapylających. Złą sławę tym pestycydom przysporzyła grupa nitroguanidynowych substancji aktywnych, do których należy m. in. imidachlopryd i tiametoksam – wysoce toksyczne dla pszczół. Jednakże jak wykazały badania prowadzone w wielu jednostkach naukowych na świecie, a w Polsce w IOR w Poznaniu, substancje aktywne z grupy cyjanoamidynowej są nieszkodliwe i bezpieczne dla pszczół, innych owadów zapylających i entomofauny pożytecznej. W grupie tej znajduje się m. in. acetamipryd, ale też tiaklopryd. Budowa chemiczna acetamiprydu, wynikająca z jego przynależności do grupy cyjanoamidowych substancji czynnych insektycydów neonikotynowych powoduje, że jest on łatwo i szybko metabolizowany przez pszczoły. Dzięki temu, że kardynalną zaletą acetamiprydu jest jego bardzo niska toksyczność dla pszczoły miodnej i owadów zapylających środek może być stosowany także podczas kwitnienia roślin: rzepaku, drzew i krzewów owocowych – stanowiących pożytek dla owadów zapylających. Na uwagę zasługuje także fakt, że acetamipryd bardzo szybko zanika w środowisku nie pozostawiając metabolitów, co potwierdza i zwiększa jego bezpieczeństwo w stosunku do owadów zapylających. Badania naukowe potwierdziły, że pszczoły całkowicie tolerują aplikowane dawki tej substancji aktywnej.
Mospilan 20 SP, którego substancją aktywną jest acetamipryd to środek wysoce skuteczny w zwalczaniu szkodników, a jednocześnie bezpieczny dla owadów zapylających. Ponadto etykieta-instrukcja stosowania Mospilanu 20 SP traktuje o zaleceniach dotyczących ochrony pszczół i owadów zapylających na plantacjach. A o bezpieczeństwie aplikacji acetamiprydu świadczy także brak prewencji, mimo iż środek jest stosowany także w czasie kwitnienia roślin uprawnych. Oczywiście nie zwalnia to użytkownika od przestrzegania zasad dobrej praktyki rolniczej.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę