cts_ptak_10317

Zaczyna się walka o cukrownię

16 września 2003

Już w styczniu, zgodnie głównymi kierunkami restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, ma się rozpocząć wygaszanie produkcji w Cukrowni "Wożuczyn”.

Ten projekt restrukturyzacji, opracowany przez grupę konsultingową, dotarł do nas drogą nieoficjalną. Wyraźnie jest w nim mowa o wygaszaniu produkcji w naszej cukrowni. Oczywiście nie chcemy tego. Dlatego w tej sprawie uderzymy wszędzie, gdzie tylko się da – zapowiada Lucjan Pieprzowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Administracji w Cukrowni "Wożuczyn”.
 
Radni w obronie pracowników
Sprawa przyszłości cukrowni w Wożuczynie była też poruszana na piątkowej sesji Rady Powiatu w Tomaszowie Lub. Radni, zaniepokojeni sygnałami o wygaszaniu produkcji w Wożuczynie, przyjęli stanowisko w sprawie restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, które zostanie przesłane m.in. do premiera RP, ministerstw oraz posłów i senatorów z naszego regionu. - Jest dla nas niezrozumiałym, że ta cukrownia, leżąca w zagłębiu buraczanym jest przeznaczona do likwidacji. Zamknięcie produkcji w Cukrowni "Wożuczyn” to powiększenie i tak już dużej rzeszy bezrobotnych a przecież najtańszy koszt tworzenia miejsc pracy to utrzymanie dotychczas istniejących. W projekcie restrukturyzacji cukrowni nie ma żadnych rozwiązań, alternatywnych dla jej załogi w przypadku likwidacji zakładu. Dlatego rada opowiada się za wyhamowaniem procesu restrukturyzacji i za utrzymaniem produkcji w Wożuczynie - czytamy w stanowisku tomaszowskich radnych powiatowych.
 
Problem w lokalizacji

Przedstawiciele firmy consultingowej, którzy odwiedzali nasz zakład stwierdzili, że naszym nieszczęściem jest położenie w pobliżu dwóch dużych cukrowni w Werbkowicach i Krasnymstawie. Gdybyśmy mieli inną lokalizacje z pewnością utrzymalibyśmy się na rynku – informował na sesji Eugeniusz Raczkiewicz, prezes Cukrowni "Wożuczyn”. Dodał też, że póki co, nie otrzymał żadnych oficjalnych i konkretnych informacji, dotyczących przyszłości cukrowni. – Na razie pracujemy normalnie i wkrótce rozpoczniemy kampanię – zapewnił.
 
A skup już tuż-tuż
 Przypomnijmy, że skup prowadzony przez tę cukrownię, rozpocznie się 4 października. Zakład skupi ok. 180 tys. ton buraka. – Ze względów oszczędnościowych zdecydowaliśmy o wyłączeniu dwóch punktów skupu, tj. w Żulicach i Wasylowie. W zamian za to, będziemy odbierać buraki z pól bezpośrednio od rolników – informuje prezes Raczkiewicz.


POWIĄZANE

Firma analityczna Strategie Grains w marcowej ocenia szacuje zbiory surowców ole...

Związek Producentów Cukru w Polsce ocenia miniony rok bardzo dobrze. Kampania cu...

Polskie jabłka powróciły masowo na rynek rosyjski. Na obcych papierach. Za wiedz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę