Advertisement

Zakwitły stokrotki, obudziły się borsuki

30 grudnia 2004

W świecie roślin i zwierząt początek zimy zmienił się w... przedwiośnie. Heronim Andrzejewski, dyrektor Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, jest pod wielkim wrażeniem stokrotek, które właśnie rozkwitły na łąkach pod Gałkówkiem. Z nor wyszły borsuki i jenoty. Zimowy sen przerwały jeże.

Zakłócenie naturalnego rytmu przyrody to skutek dodatniej temperatury. Jak pisze wtorkowy "Dziennik Łódzki", mieszkańcy domu przy parku Wolności w Pabianicach zastali niedawno jeża w korytarzu. Wkrótce okazało się, że na ganku spaceruje kilka kolczastych czworonogów. Weterynarz Grzegorz Krzemionka radzi, by w takim wypadku zanieść jeże do budynków gospodarczych, gdzie znajdą sobie jakieś ustronne miejsce - pisze gazeta.

Emerytowany leśnik Tadeusz Natkański zauważył w Ośrodku Hodowli Żubrów w Smardzewicach borsuka, który rozgrzebywał ziemię, choć zgodnie z kalendarzem dawno powinien spać w swojej norze. "Usłyszałem też pohukiwanie sów, co oznacza, że sporo przed czasem rozpoczęły okres godowy. Ożywiły się również lisy. Najprawdopodobniej poszukują już partnerów" - mówi Tadeusz Natkański.

Niezwykłą o tej porze aktywność zwierząt potwierdza obserwator przyrody, Zdzisław Cyganiak z Wartkowic. - "W Wigilię widziałem stado lecących gęsi, a na Jeziorsku nadal jest dużo łabędzi" - opowiada. - Krety znów zaczęły ryć w ziemi, po krótkiej przerwie spowodowanej pierwszymi mrozami.

Tadeusz Kurzac, kierownik działu roślin leczniczych w łódzkim Ogrodzie Botanicznym, obawia się nagłych, siarczystych mrozów, które mogą teraz zaszkodzić zanadto rozbudzonym roślinom.

Według Adama Pewniaka, nadleśniczego z Brzezin, zwierzęta sobie poradzą. - "Jak tylko mróz chwyci, znowu zasną. Dla nas, leśniczych, łagodna zima to powód do radości: na dłużej wystarczy paszy dla leśnej zwierzyny" - dodaje. Zdaniem Zdzisława Cyganiaka, zachowanie zwierząt to najlepszy barometr.


POWIĄZANE

Minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na stosowanie zapraw z grupy neoniko...

W ostatnim czasie w etykietach produktów zawierających glifosat uwzględnione zos...

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę