cts_ptak_10317

Zdrowe i bezpieczne warzywa

6 sierpnia 2003

W ostatnich dziesięciu latach świeże warzywa uprawiane pod osłonami stały się głównym składnikiem diety Polaków. Uprawiane pomidory , ogórki, papryka, bakłażany są coraz ładniejsze i smaczniejsze , jednak konsumenci obawiają się , że mogą one być skażone pozostałościami pestycydów. Tendencja w kierunku produkcji zdrowej żywności jest priorytetem w produkcji ogrodniczej i rolniczej , czego dowodem jest przede wszystkim ochrona upraw metodami biologicznymi.

W biologicznych metodach zamiast pestycydów stosuje się ENTOMOFAGI - czyli owady, roztocza , nicienie, które pasożytują na szkodnikach lub je zjadają i trwale zmniejszają liczebność szkodników. Wprowadzając entomofagi w początkowym okresie uprawy, kontrolujemy rozwój populacji szkodników i nie dopuszczamy do masowego wylęgu mszyc, miniarek, mączlika szklarniowego, przędziorków, ziemiórek. Każdy gatunek szkodnika występujący w szklarni ma obecnie swoje entomofagi. Metoda biologiczna jest bardzo skuteczna a koszt jej zastosowania nie jest wyższy w porównaniu z metodami konwencjonalnymi .

Decyzję o biologicznej ochronie warzyw należy podjąć co najmniej pół roku wcześniej w celu właściwego przygotowania szklarni. Należy przeprowadzić dokładną lustrację szklarni , stwierdzić jakie występują szkodniki i stosując preparaty ochrony roślin , zniszczyć je np. przędziorki - należy zwalczać przy użyciu akarycydów – Torque, Roztoczol płynny , Nissorum, Apollo. Wciornastki - stosujemy Nogos w areozolu lub Winylofos .Temperatura w szklarni w czasie zabiegu nie może być niższa niż 20 st. C . Zabieg należy powtórzyć 3-razy co 5 dni. Powtórzenie zabiegu jest konieczne ze względu na występowanie u wciornastków stadium nimfy w glebie, których rozwój trwa 5 dni, a potem stopniowo pojawiają się w szklarni i należy je zwalczać. Po zakończeniu uprawy bardzo ważne jest niszczenie resztek roślinnych - spalić je, gdyż na nich mogą zimować larwy, poczwarki , samice przędziorków , miniarek , mszyc i innych szkodników. Przygotowanie szklarni do np. uprawy wiosennej należy rozpocząć już pod koniec lata (– koniec sierpnia) roku poprzedniego.

W celu identyfikacji szkodnika , natychmiast po rozpoczęciu uprawy należy rozwiesić żółte tablice lepowe - HORIVER. Tablice te sygnalizują obecność takich szkodników jak mszyce( formy uskrzydlone) mączliki, miniarki, motyle, ziemiórki lub wciornastki (niebieski tablice – Horiver-TR). Tablice wieszamy 10 – 20 cm nad roślinami i przeglądamy co tydzień w celu wczesnego stwierdzenia pojawienia się szkodników i wprowadzenia entomofagów. Każdemu szkodnikowi odpowiada co najmniej jeden drapieżca np. mączlik szklarniowy - Encarsia formosa, Macrolophus caliginosus .

Przędziorek - Phytoseiulus persimilis, motyle - preparaty zawierające bakterie - Bacillus thuringensis np. Dipel. Biobit.
Obecność entomofagów nie jest szkodliwa dla ludzi i uprawianych roślin , są one bardzo wrażliwe na obecność pestycydów w szklarni nie uodporniają się i dlatego są bardzo skuteczne w długim okresie.


POWIĄZANE

Do listy towarów, których przepływ będą monitorować skarbowi urzędnicy, dopisany...

W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra R...

Na rynku dostępnych jest zaledwie kilka nawozów zawierających krzem, gdyż do nie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę