cts_ptak_10317

Żniwa: będą kolejki?

23 lipca 2003

Żniwa rozpoczęły się już na dobre. W tym roku nie powinno być nadmiaru ziarna. Rolnicy obawiają się jednak, że powtórzy się sytuacja z zeszłego roku i żeby sprzedać zboże, będą musieli stać w długich kolejkach.

Na Opolszczyźnie Agencja Rynku Rolnego skupi prawie 400 tys. ton zboża. Prawie o 1/4 więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej, bo 126 tys. ton przyjmą Polskie Zakłady Zbożowe w Brzegu i młyny PZZ–tów. Od rolników z województwa opolskiego skupować będzie 35 firm. W tym roku producenci zbóż i organizacje rolnicze szacują, że plony będą o 30 proc. niższe od spodziewanych. Ucierpieć też może jakość zboża.

Na Dolnym Śląsku ziarno przyjmują już magazyny w Ujeździe Górnym, Dziewieniu, Oławie i Oleśnicy. Jak dotąd nie ma kolejek. To elewatory oczekują na pszenicę i na rolników... 
 
Na Dolnym Śląsku limit skupu interwencyjnego jest podobny jak w roku ubiegłym – 535 tysięcy ton. Nie wiadomo tylko, czy ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, udało się rolnikom wyprodukować tyle dobrego zboża. Czy wypełnione zbożem ciągniki spod elewatora zostaną odprawione z kwitkiem do przetwórni pasz? 
 
Rolnicy nie chcą powtórki sprzed dwóch lat, kiedy na 10 prób 8 nie spełniało wymagań. Dlatego domagają się obniżenia parametrów, zwłaszcza gęstości i wyrównania oraz zwiększenia cen, aby zrekompensować straty rolnikom.


POWIĄZANE

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winoroś...

Dnia 9 lutego br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów ...

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę