ARR skupi 25 tys. ton wieprzowiny

14 stycznia 2004

Rozpoczęty 5 stycznia skup półtusz wieprzowych na odnowienie rezerw państwowych przebiega bez przeszkód i choć szczegóły owiane są tajemnicą, wiadomo już, że do chłodni trafi około 25 tys. ton tego towaru, a nie jak wcześniej przypuszczali maklerzy 50 tys. Cena skupu to średnio 3,20 zł za kilogram. Właścicielami mięsa będą ubojnie, a Agencja Rynku Rolnego ma pokrywać koszty uboju i przechowywania.

Tymczasem na rynku żywca coraz spokojniej. W całym kraju towaru jest nadal dużo. Zakłady mięsne nie mogą narzekać na brak dobrego i taniego surowca, ale ceny powoli rosną. Za wagę bitą ciepłą przedsiębiorstwa płacą od 3,80 zł do 4,20 zł za kilogram, natomiast rolnicy mogą otrzymać w skupie średnio około 3 zł za kilogram w zależności od mięsności i regionu kraju.

Jedne z najwyższych cen za żywiec wieprzowy rolnicy uzyskują w woj. mazowieckim. Maksymalnie punkty skupu płacą 3,5 zł za kilogram. Najwięcej zapłacimy za prosięta na targowiskach na Dolnym Śląsku, ale jest to i tak niedużo, maksymalnie niecałe 80 zł za sztukę. W ciągu tylko ostatniego kwartału w niektórych regionach ceny spadły nawet o połowę.


POWIĄZANE

Niebawem producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF, mog...

Trwają rozmowy ze stroną chińską na temat możliwości eksportu polskiej wieprzowi...

Afrykański pomór świń (ASF) jest pod kontrolą służb weterynaryjnych, natomiast g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę