Ceny - Żywiec wołowy

3 grudnia 2015
Na wschodzie i w centrum kraju powoli rusza już „sezonowa wyprzedaż” bydła, w Wielkopolsce jeszcze nie, ale przetwórcy z niecierpliwością czekają na wzmożone dostawy surowca. Bo jesienią wielu hodowców redukuje stada. Zapotrzebowanie na polską wołowinę jest nadal, a przy mocniejszym kursie euro kontakty zagraniczne staja się coraz bardziej zyskowne. Dlatego mimo większej podaż firmy gotowe są podnosić nawet stawki, aby tylko zdobyć duże partie surowca.

Różnice w cennikach ogromne, ale to specyfika tego rynku. Stawki oferowane za zwierzęta zależą nie tylko od ich wagi i rasy ale także od ilości sprzedawanych sztuk. Jak mówią w zakładach za zwierzęta chowane luzem na pastwiskach warto dopłacić kilkadziesiąt groszy za kilogram, bo ich umięśnienie jest lepsze.

I tak za byki „czarno-białe” czyli mleczne rolnicy dostają około 4 i pół złotego, za mieszańce maksymalnie 5 złotych. Stawki powyżej 5 złotych zarezerwowane są dla ras typowo mięsnych, ale te oferują tylko nieliczni hodowcy.

bydło   zł/kg

ceny skupu  
byki 4,30 – 5,00
jałówki 3,10 – 4,20
krowy 2,00 – 3,80   

W klasyfikacji poubojowej przeważa klas R i O. Byki w klasie „E” to prawdziwa rzadkość, za takie można dostać nawet 10 złotych za kilogram. Reszta wyceniana jest w granicach 9 złotych. Jałówki i krowy kosztują najczęściej poniżej 8.

bydło zł/kg
poubojowe ceny skupu  
byki 9,00 – 9,40
jałówki 7,60 – 8,20
krowy  6,90 – 8,00  


POWIĄZANE

Niebawem producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF, mog...

Trwają rozmowy ze stroną chińską na temat możliwości eksportu polskiej wieprzowi...

Afrykański pomór świń (ASF) jest pod kontrolą służb weterynaryjnych, natomiast g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę