Eksport polskiego winniczka wart ponad 3 mln euro

27 kwietnia 2004

Ponad 3 mln euro wynosi wartość eksportu polskiego ślimaka winniczka do krajów Europy Zachodniej - ocenia grecki przedsiębiorca Kostas Kritikis, działający na polskim rynku.

Jego zdaniem, polskie i czeskie winniczki są najlepsze jakościowo i nad Sekwaną są najbardziej poszukiwanymi ślimakami. - Francuzi importują rocznie ponad pięć tysięcy ton mięsa ślimaków, także z Azji i Afryki. Poziom importu z Polski osiąga rocznie wartość ponad 3 mln euro. Dawniej Francuzi kupowali nawet 10 tys. ton ślimaków, ale obecne tendencje żywieniowe, w tym fast-foody, psują rynek. Tymczasem ślimaki wypierają choćby pasztety czy kawior - powiedział Kritikis, który prowadzi w Polsce firmę Hellenic Trading, koordynującą sprzedaż ślimaków do Francji.

Droga do gotowego produktu zaczyna się od zbioru w Europie Centralnej i Wschodniej, w tym w Polsce. W zależności od regionu Europy, sezon zbioru winniczków zaczyna się w marcu, kwietniu lub maju. Dla porównania, w Grecji, Turcji i na Bałkanach sezon już się zakończył. W Polsce ruszył 20 kwietnia. Do sklepów w Europie ślimaki z tegorocznych polskich zbiorów trafią najwcześniej w listopadzie lub grudniu.


POWIĄZANE

Trwają rozmowy ze stroną chińską na temat możliwości eksportu polskiej wieprzowi...

Afrykański pomór świń (ASF) jest pod kontrolą służb weterynaryjnych, natomiast g...

Około 165 mln euro przeznaczy w tym roku Unia Europejska na walkę z chorobami zw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę