Advertisement

Fermom trzody chlewnej w Zachodniopomorskiem grozi zamknięcie

24 lutego 2005

Prawdopodobnie 12 z 24 wielkich ferm trzody chlewnej w woj. zachodniopomorskim zostanie zamknięte, działają bowiem bez pozwoleń wymaganych przez UE i polskie przepisy ochrony środowiska.

Poinformował w środę PAP zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Szczecinie, Andrzej Miluch.

"Wszczęliśmy dotychczas 12 postępowań zmierzających do zamknięcia lub wstrzymania działalności ferm, które do końca ubiegłego roku powinny otrzymać stosowne pozwolenia" - powiedział Miluch.

Fermy nie posiadają tzw. zintegrowanych pozwoleń zapobiegania zanieczyszczeniom (IPPC - Integrated Pollution Prevention and Control). Pozwolenia muszą posiadać zakłady w krajach UE, które ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej działalności mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska.

Fermy hodujące ponad 2 tys. świń muszą posiadać takie pozwolenia przede wszystkim ze względu na ilość wytwarzanej i wylewanej na pola gnojowicy oraz emitowane do powietrza zanieczyszczenia i odory. Obowiązek uzyskania pozwoleń do końca ubiegłego roku nakładały na fermy dyrektywy europejskie oraz polskie prawo ochrony środowiska.

"Pozwolenia mają zagwarantować między innymi, że wody gruntowe i podziemne nie zostaną skażone zbyt dużymi dawkami azotu pochodzącego z gnojowicy. Za miesiąc będziemy dysponować raportem dotyczącym oddziaływania wybranych ferm na środowisko naturalne" - dodał Miluch.

Miluch twierdzi, że do końca grudnia 2005 roku pozwolenia będą musieli uzyskać również hodujący powyżej 40 tys. sztuk drobiu.


POWIĄZANE

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dot. środków ochrony w związku ASF, d...

Unijne wsparcie dla polskich hodowców trzody poszkodowanych przez rozprzestrzeni...

Termin rozpatrywania wniosków o unijne dofinansowanie inwestycji w gospodarstwac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę