MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Korekcja racic

19 czerwca 2002

Ważnym zabiegiem związanym z pielęgnacją bydła jest systematyczna kontrola przyrostu rogu racicowego. Zaniedbanie pielęgnacji racic prowadzi do kulawizn, zniekształceń kości i stawów.

Warto pamiętać, że miesięczny przyrost rogu racicznego wynosi 3 mm. Zatem u cieląt należy przeglądać racice i ewentualnie przycinać je co miesiąc. Pierwsza korekcję racic przeprowadza się już w wieku 6-9 miesięcy. Jeżeli krowy utrzymywane są tylko w pomieszczeniach, to korekcję racic przeprowadza się 2 razy do roku: na wiosnę i na jesień. Wiosną na 6 tygodni przed sezonem pastwiskowym koryguje się racice, żeby róg raciczny miał czas nieznacznie odrosnąć i utworzyć odpowiednio grubą warstwę ochronną.
Na częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych ma wpływ rodzaj stanowisk inwentarskich. W oborach wolnostanowiskowych, gdzie korytarze i stanowiska wykonane są z betonu, zwierzęta dość intensywnie ścierają racice. Natomiast w oborach uwięziowych, gdzie stanowiska są wyłożone ściółką lub mata gumową, ścieranie rogu racicznego prawie w ogóle nie występuje.

Korekcję racic wykonuje się w poskromie, który służy do unieruchomienia zwierzęcia. Do przycinania racic służy specjalny zestaw narzędzi sprzedawany przez Centrowet. W handlu są też dostępne typowe mechaniczne szlifierki ułatwiające usunięcie wyrośniętego rogu.
Używając specjalnego zestawu narzędzi, korekcję racic należy przeprowadzić w następujący sposób :

  • nożem kopytowym usunąć warstwę kruchego rogu z brzegów nośnych racicy,
  • kleszczami racicowymi obciąć część racicy od strony podeszwowej,
  • nożem kopytowym wystrugać część podeszwy przylegającą do szpary międzyracicznej,
  • tarnikiem wyrównać krawędź podeszwy,
  • skrócić raciczkę.

Przy korekcji racic należy zadbać o to, aby były one równej długości. Prawidłowe ukształtowanie racic zapobiega stanom chorobowym, obniżce produkcji, stresom i bólom.

Źródło : Fragment artykułu Anny Marii Szymańskiej pt. :Zabiegi pielęgnacyjne u bydła" opublikowanego w nr 1/2000 "Poradnika Gospodarskiego"

POWIĄZANE

KRIR otrzymała odpowiedź z resortu rolnictwa w sprawie uruchomienia programu pom...

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę