Advertisement

Krowa bez dokumentów będzie zabita

13 października 2004

Każda krowa musi mieć kolczyk i paszport. Inaczej weterynarz ją uśpi i zostanie zutylizowana. W Polsce może być nawet kilkadziesiąt tysięcy nieoznakowanych krów!

Za kilkanaście dni na Dolnym Śląsku pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa razem z weterynarzami zaczną kontrolować stada. Będą pierwsi w Polsce.

- Zgodnie z przepisami unijnymi rolnik jest zobowiązany każdą sztukę w swoim stadzie zakolczykować i wyrobić jej paszport. Po za tym, ma obowiązek informować nas o każdym ruchu w stadzie: zgonie, narodzinach, zakupie nowej sztuki lub sprzedaży starej - mówi Włodzimierz Główczyński zastępca dyrektora ARiMR. Podkreśla: - Tak robią rolnicy w byłej Piętnastce i tak musi być u nas.

Po co są kontrole? Dla bezpieczeństwa konsumentów. - Nie chcemy dopuścić do sytuacji, że nieoznakowana trzoda czy bydło trafi do ubojni - mówi Henryk Mądry, szef dolnośląskiej inspekcji weterynaryjnej. - W razie jakichkolwiek chorób wiemy, skąd jest zakażone zwierzę, gdzie się urodziło, kto i kiedy je kupił. To ma zapobiegać również wybuchowi epidemii.

Pracownicy Agencji podejrzewają, że tylko na Dolnym Śląsku jest 6 tysięcy sztuk nieoznakowanego bydła. W całym kraju może być kilkadziesiąt tysięcy. - Jeżeli w stadzie znajdą się takie sztuki, to policja weterynaryjna ma prawo je uśpić i utylizować na koszt rolnika - ostrzega Główczyński.

Henryk Mądry uspokaja: - Nie zamierzamy natychmiast usypiać wszystkich nieoznakowanych krów. Najpierw chcemy rolników upominać, a wyjątkowo opornym będziemy przypominać o sankcjach.

Utylizacja jednej krowy kosztuje 1500 złotych. Pracownicy Agencji mają nadzieję, że już sama kwota zachęci leniwych hodowców do oznakowania zwierząt.


POWIĄZANE

Unijne wsparcie dla polskich hodowców trzody poszkodowanych przez rozprzestrzeni...

Termin rozpatrywania wniosków o unijne dofinansowanie inwestycji w gospodarstwac...

Zostało już opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/647 z dnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę