Bayer_komplet_6_09_16

Nadchodzi "świńska górka"

5 sierpnia 2005
Na razie sytuacja jest zadawalająca, ale już niedługo ceny skupu trzody chlewnej zaczną spadać - przestrzega ministerstwo rolnictwa. "Świńska górka" rozpocznie się wraz z nowym rokiem.

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że średnia cena skupu żywca wieprzowego sięga obecnie 4 złotych za kilogram wobec niecałych trzech złotych 70 groszy w połowie czerwca.

Niestety nie jest to raczej możliwe. W miarę wysokie ceny powinny utrzymać się tylko do końca roku. Prognozy mówią, że we wrześniu maksymalna cena żywca będzie wynosić 4 złote. W grudniu już tylko od trzech i pół do trzech złotych 80 groszy za kilogram.

W efekcie w pierwszym półroczu 2006 roku podaż żywca będzie o 10% wyższa, a ceny będą dalej spadać. Co na to rząd? Ministerstwo rolnictwa zapowiada, że o wszystkim na bieżąco będzie informować Komisję Europejską. Cel jest jeden.

Zmiany cen będą miały duży wpływ na eksport trzody chlewnej. Wysokie ceny oraz ograniczenie unijnych subsydiów spowodowały, że sprzedaż mięsa za granicę znacznie spadła. Ta sytuacja w 4 kwartale powinna ulec zmianie.


POWIĄZANE

Szefowie resortów rolnictwa Trójkąta Weimarskiego są zgodni, że walka z ASF wyma...

Ministrowie rolnictwa Polski, Francji i Niemiec wezwali razem do wdrożenia progr...

Rolnicy, którzy protestowali w czwartek na drodze krajowej nr 2 w miejscowości W...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę