Nie wszystkie bociany odleciały do Afryki

30 grudnia 2004

Bociany chyba wyczuły, że w tym roku nie będzie u nas mroźnej i śnieżnej zimy. Spora grupa ptaków wcale nie odleciała do ciepłych krajów.

"Jeszcze nie było takiego roku w mojej ponad 30-letniej praktyce, by aż tyle boćków zostało w kraju" - mówi właściciel kliniki weterynaryjnej ADA w Przemyślu, Andrzej Fedaczyński. "Mam teraz u siebie 22 bociany, które nie miały najmniejszej ochoty lecieć do Afryki. Chętnie lecą natomiast do... pobliskich sklepów mięsnych, gdzie sprzedawcy częstują je mięsem. Wieczorem wracają do kliniki" - opowiada.

W gminie Stubno w powiecie przemyskim, znanej z największej liczby bocianich gniazd w Polsce (jest ich tam blisko 100), każdego dnia można obserwować bociany, którym "nie chciało się" pofrunąć do ciepłych krajów.

"Widziałem te ptaki kilka dni temu i nawet udało mi się zrobić im zdjęcia" - mówi wójt Stubna, Janusz Słabicki. "Prawdopodobnie są to bociany z kliniki. Bez pomocy i dokarmiania pewnie nie poradziłyby sobie".

To, że spora część bocianów nigdzie w tym roku nie poleciała jest, zdaniem ornitologów, jednym z dowodów na to, że klimat u nas się zmienia.


POWIĄZANE

W grudniu 2016 r. pogłowie świń liczyło ponad 11 mln sztuk, czyli o 4,9 proc. wi...

Ponad 25 mln zł ma kosztować program ministerstwa rolnictwa dot. przeciwdziałani...

W grudniu 2016 r. pogłowie bydła liczyło ponad 5,9 mln sztuk, co oznacza 3,9-pro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę