cts_ptak_10317

Nowy tydzień i nowe podwyżki

2 marca 2004

Nowy tydzień i nowe podwyżki, tak wygląda teraz sytuacja na rynku żywca wieprzowego. Maksymalnie 3,70 zł za kilogram i jak zapewniają zakłady przetwórcze ani grosza więcej, tyle gotowe są teraz płacić za tuczniki. Ale czy rzeczywiście uda się im uniknąć dalszych podwyżek, mało prawdopodobne, bo żywca wciąż brakuje.

Najdrożej jest teraz w Wielkopolsce. Zakłady potrzebują surowca nie tylko na bieżącą produkcję, ale także na zawarte wcześniej kontrakty, powoli też przymierzają się do gromadzenia przedświątecznych zapasów. Tymczasem w poszukiwaniu żywca w okolice Krotoszyna czy Poznania, przyjeżdżają pośrednicy ze Śląska. Żeby nie wracać z pustymi rękoma płaca o 5-10 gr. więcej. Najniższe ceny oferują zakłady w Dębicy - 3,30 zł za kilogram żywca. I chyba z tego powodu tygodniowo udaje im się kupić mniej niż kiedyś jednego dnia. Za klasę E zakłady płacą już prawie 5 zł za kilogram.

Część rolników i tak wstrzymuje się ze sprzedażą licząc na kolejne podwyżki ale zdaniem przetwórców tylko na tym stracą bo za ciężkie sztuki dostaną mniej. Zaczynają też rosnąć ceny prosiąt. W większości województw za parę trzeba zapłacić około 150 zł, tylko w Żurominie wciąż 80.


POWIĄZANE

W świetle nadchodzącej, kolejnej już rundy rozmów handlowych z krajami Mercosur ...

Chiny i Chile tymczasowo zawiesiły import wołowiny i drobiu z Brazylii w związku...

Od 18 marca rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia afrykańskiego p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę