Anwil_7.04.17

O sytuacji na rynku trzody chlewnej

4 maja 2007
Jak informuje resort rolnictwa w marcu br. nastąpiło ożywienie popytu i wzrost cen trzody chlewnej, następnie od kwietnia ceny zaczęły spadać. Według ekspertów Agencji Rynku Rolnego tendencja wzrostowa cen zacznie się w II kwartale 2007 r. na skutek spadku tendencji wzrostowej produkcji.

Od momentu rozpoczęcia się spadku cen trzody, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  podejmowało szereg działań na forum UE mających na celu przeciwdziałanie tej sytuacji. Działania te nie przyniosły oczekiwanych efektów, m.in. nie zostały otwarte wschodnie rynki zbytu.
Zgodnie z postanowieniem Rady Ministrów, Agencja Rezerw Materiałowych dokonała zakupu 23 tys. ton półtusz na rezerwy państwowe.
Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego w celu uregulowania rynku mięsa wieprzowego potrzebna jest stabilizacja i zbilansowanie produkcji roślinnej, zagospodarowanie nadwyżki zbóż i uruchomienie produkcji alternatywnej.

Natomiast zdaniem posłów – członków Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  zbyt dużo było obietnic uregulowania rynku i poprawy opłacalności produkcji. Sytuacji nie poprawią umowy kontraktacyjne, których wzór przygotowano w MRiRW, ani też powołanie Komisji cenowej, która prognozuje ceny na następny tydzień, gdyż prognozy te nie będą brane pod uwagę przez kupujących.POWIĄZANE

Unijne wsparcie dla polskich hodowców trzody poszkodowanych przez rozprzestrzeni...

Termin rozpatrywania wniosków o unijne dofinansowanie inwestycji w gospodarstwac...

Zostało już opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/647 z dnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę