Puma Uniwersal

Produkcja mięsa koziego w Polsce

20 lipca 2005

Pogłowie kóz w Polsce w 1948 r. liczyło około 800 tys. sztuk. Od tego momentu stopniowo spadało, aż do końca lat 70., gdy osiągnęło poziom 40 tys. sztuk. Wzrost zainteresowania kozami nastąpił w latach 90., wraz z wzrastającym zapotrzebowaniem na mleko kozie (o walorach dietetyczno-terapeutycznych) i wprowadzeniem gospodarki rynkowej. Dominującym kierunkiem produkcji w Polsce było użytkowanie mleczne kóz. Pogłowie tych zwierząt nie było rejestrowane. Danych o jego wielkości w latach 90. dostarczyły wyniki Powszechnego Spisu Rolnego. W 1996 r. pogłowie kóz liczyło 180 tys. sztuk. W 2004 r., według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, liczba kóz w Polsce wynosiła około 176 tys. sztuk.

Produkcja mięsa koziego w Polsce, z uwagi na niewielki jej poziom, nie jest rejestrowana w opracowaniach statystycznych. W Polsce dominującymi rasami kóz są: polska biała uszlachetniona, barwna uszlachetniona (typ mleczny). A w kierunku mięsnym użytkowana jest tylko jedna z ras kóz - burska.

Kozy w Polsce, jak i na świecie utrzymywane są głównie w kierunku mlecznym. Jest niewiele typowo mięsnych ras tych zwierząt. Produkcja mięsa jest zazwyczaj dodatkowym źródłem dochodu. Mięso kozie, podobnie jak jagnięce, charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami odżywczymi i zdrowotnymi. Mimo tych zalet, produkcja koźliny, głównie za sprawą niskiej opłacalności tego kierunku produkcji, jest nadal działalnością marginalną. Brak jest popytu na mięso kozie, bo koza w Polsce kojarzy się ciągle tylko z mlekiem. Wprowadzenie ras mięsnych do pogłowia kóz stwarzałoby szansę rolnikom i mniejszym zakładom mięsnym, które mogłyby w ten sposób znaleźć swoją niszę na rynku.

POWIĄZANE

Reforma systemu bezpieczeństwa żywności jest jedną z najważniejszych w programie...

Takich zmian jak w Janowie Podlaskim będzie więcej; spółka po spółce badane są s...


Komentarze

...Kto się wiele pyta, ten się wiele uczy...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Huzar prawy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę