Azoty_Kedzierzyn_4_04_16
Ptak_17.11.16

Świnie – problem wspólnoty

12 października 2007
Żądamy od Komisji Europejskiej pieniędzy na ustabilizowanie sytuacji na rynku wieprzowiny. Koszty produkcji wzrosły tak bardzo, że o żadnej opłacalności nie ma mowy. Zresztą nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Wspólnoty.

Rozgorycznie wśród rolników jest oczywiste. O opłacalność produkcji musieli zapomnieć. Ponieważ o swoich problemach mówili od dawna teraz chcą usłyszeć co zrobił rząd, aby im pomóc.

Na klasyczną interwencję jaką znamy sprzed lat rolnicy nie mają co liczyć. Ale są inne mechanizmy, z których można skorzystać. Chcemy, aby Bruksela zezwoliła na dopłaty do prywatnego przechowalnictwa oraz rozpoczęła subwencjonowanie eksportu mięsa. – Dzisiaj potrzebna jest w Europie interwencja aby uchronić od upadku producentów trzody chlewnej/ Nie tylko w Polsce, ale i w Europie. – mówi Wojciech Mojzesowicz – minister rolnictwa. Główny powód zapaści rynku to wysokie ceny pasz. Wprawdzie Komisja Europejska chce czasowo znieść cła na import zbóż, ale to i tak niewiele zmieni. Na całym świecie ceny ziarna są wysokie. Na szczęście nie rosną już tak szybko, sytuacja zaczyna się stabilizować.

Inspekcja weterynaryjna zabiega także o kolejne rynki zbytu dla naszych eksporterów. Już sprzedajmy do Korei, niedługo zaczniemy handlować z Japończykami, trwają rozmowy z Chinami.

Zdaniem zespołu ekspertów działających przy Agencji Rynku Rolnego ceny skupu żywca pod koniec roku wyniosą od 3 złotych 70 groszy do 3 złotych 90 groszy za kilogram.


POWIĄZANE

Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do ustawy o paszach, która pozwala ka...

Resort rolnictwa zwrócił się do Komisji Europejskiej o pomoc dla producentów świ...

Zakłady, które deklarowały wcześniej chęć przetworzenia na konserwy mięsa zdrowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę