Świnie – problem wspólnoty

12 października 2007
Żądamy od Komisji Europejskiej pieniędzy na ustabilizowanie sytuacji na rynku wieprzowiny. Koszty produkcji wzrosły tak bardzo, że o żadnej opłacalności nie ma mowy. Zresztą nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Wspólnoty.

Rozgorycznie wśród rolników jest oczywiste. O opłacalność produkcji musieli zapomnieć. Ponieważ o swoich problemach mówili od dawna teraz chcą usłyszeć co zrobił rząd, aby im pomóc.

Na klasyczną interwencję jaką znamy sprzed lat rolnicy nie mają co liczyć. Ale są inne mechanizmy, z których można skorzystać. Chcemy, aby Bruksela zezwoliła na dopłaty do prywatnego przechowalnictwa oraz rozpoczęła subwencjonowanie eksportu mięsa. – Dzisiaj potrzebna jest w Europie interwencja aby uchronić od upadku producentów trzody chlewnej/ Nie tylko w Polsce, ale i w Europie. – mówi Wojciech Mojzesowicz – minister rolnictwa. Główny powód zapaści rynku to wysokie ceny pasz. Wprawdzie Komisja Europejska chce czasowo znieść cła na import zbóż, ale to i tak niewiele zmieni. Na całym świecie ceny ziarna są wysokie. Na szczęście nie rosną już tak szybko, sytuacja zaczyna się stabilizować.

Inspekcja weterynaryjna zabiega także o kolejne rynki zbytu dla naszych eksporterów. Już sprzedajmy do Korei, niedługo zaczniemy handlować z Japończykami, trwają rozmowy z Chinami.

Zdaniem zespołu ekspertów działających przy Agencji Rynku Rolnego ceny skupu żywca pod koniec roku wyniosą od 3 złotych 70 groszy do 3 złotych 90 groszy za kilogram.


POWIĄZANE

Światowa Organizacja Handlu (WTO) oddaliła w czwartek w postępowaniu odwoławczym...

Rolnicy otrzymają 100 mln zł rekompensat za straty na rynku mleka i wieprzowiny ...

W dniach 17-19 lutego 2017 r. już po raz trzeci w Halach Miejskiego Ośrodka Spor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę