Świnie stają się towarem deficytowym

10 lutego 2004

Zakłady zaczynają zabiegać o surowiec podnosząc ceny skupu. Teraz dochodzą one do 3,40 zł za kilogram żywca. O dziwo najdrożej jest tam, gdzie tuczników mamy najwięcej czyli w Wielkopolsce. Najmniej poniżej 3 zł płacą na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. To dlatego, że i jakość świń jest nie porównywalna tłumaczą przetwórcy.

Na wschodzie wciąż przeważa jeszcze tradycyjny chów trzody. A jego efekty można poznać po mięsności. Za tłuste świnie nikt nie dostanie więcej niż 3 zł za kilogram, najlepsze fermowe skupowane są powyżej 3,50 zł. Jak będzie z kolejnymi podwyżkami nie wiadomo, bo równocześnie ze wzrostem cen żywca zamówienia na mięso na krajowym rynku spada. Jak mówią w zakładach mięsnych nie sztuka drogo kupić, a potem tanio sprzedać, problemem jest znalezienie kupca za uczciwą cenę.

Część zakładów płaci już powyżej cen agencyjnych. Żeby przyciągnąć najlepszych hodowców największe podwyżki są w najwyższych klasach, średnio od 5 do 10 gr. za kilogram. Na targowiskach żadnych zmian jeszcze nie widać. Nadal najtańsze prosięta można już kupić po 80 zł za parę, między innymi na targowisku w Żurominie.


POWIĄZANE

Niebawem producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF, mog...

Trwają rozmowy ze stroną chińską na temat możliwości eksportu polskiej wieprzowi...

Afrykański pomór świń (ASF) jest pod kontrolą służb weterynaryjnych, natomiast g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę