Wołowina – eksportowy hit Polski

28 czerwca 2004

Polska wołowina masowo wykupywana jest przez firmy z krajów UE. Specjaliści szacują, że od maja, kiedy zniknęły bariery utrudniające handel, eksport zwiększył się o co najmniej 100 procent. Ale to tylko szacunki, szczegółowych danych brak.

Młode cielęta, krowy, mrożonki mięsne- najwięcej mięsa wołowego kupują Włosi, ale także Niemcy czy Holendrzy. Ile dokładnie eksportujemy, nie wiadomo.

Po 1 maja zmieniły się bowiem przepisy. Przed naszą integracją z Unią na granicach były posterunki weterynaryjne i informacje o każdej krowie trafiały do inspektoratu. Teraz nie. Także weterynarze w zakładach sprzedających mięso wystawiali świadectwa zdrowia.

Stąd też mieliśmy dane i mogliśmy nimi operować. Dzisiaj już nie ma takich wymogów, oczywiście mięso jest badane przez inspekcję weterynaryjną, ale to właściciel zakładu wystawia handlowy dokument identyfikacyjny i na podstawie tego dokumentu przesyłka przejeżdża do innego państwa wspólnotowego - wyjaśnia Jacek Leonkiewicz z Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Danych o tym, ile krów i żywca wołowego sprzedały po 1 maja zakłady mięsne i sami rolnicy nie ma jeszcze także Główny Urząd Statystyczny. Dane te będą dopiero w styczniu.


POWIĄZANE

W dniach 17-19 lutego 2017 r. już po raz trzeci w Halach Miejskiego Ośrodka Spor...

Białoruś wprowadza czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowie...

Eksport wieprzowiny w tym roku zwiększy się o 5 proc. w porównaniu do 2016 roku ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę