MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rzepak zamiast mięsa? Odkrycie polskich naukowców na skalę międzynarodową

22 stycznia 2016
Rzepak zamiast mięsa? Odkrycie polskich naukowców na skalę międzynarodową
Newseria

Proteiny (białka) są nam niezbędne do życia a zapotrzebowanie na ich nowe, bardziej ekologiczne źródła nieustannie rośnie. NapiFeryn BioTech jako pierwsza firma na świecie rozwija ekonomiczną technologię pozyskiwania nowego jadalnego białka z… rzepaku. Innowacyjny projekt został nagrodzony przez Komisję Europejską w ramach SME Instrumentu (Horyzont 2020).

FIDOs (Functional Isolates Derived from Oilseeds) to innowacyjna technologia pozyskiwania izolatów białkowych z biomasy powstającej podczas produkcji oleju z roślin oleistych jak rzepak. Izolat to nic innego jak proteiny, które zostały oddzielone od reszty rzepaku.

Rzepak z potencjałem

 „Jesteśmy jeszcze na dość wczesnym etapie projektu, ale już widzimy, że białko rzepakowe może stać się składnikiem przyszłości. Ma wysoką wartość odżywczą, zbilansowany skład aminokwasów i niską zawartość tłuszczy i węglowodanów. Może być spożywane przez wegetarian i wegan oraz osoby cierpiące na nietolerancję laktozy.” - tłumaczy Magdalena Kozłowska, prezes firmy NapiFeryn BioTech. – „Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi, jeśli chodzi o żywność. Dobrą wiadomością dla nich jest to, że rzepak produkowany w Polsce nie jest modyfikowany genetycznie.”

Proteiny rzepakowe są nowym rodzajem białka, który sprawdzi się jako składnik spożywczy – izolat dobrze się rozpuszcza, jest zdolny do tworzenia piany czy emulsji. Dzięki temu może być użyty zarówno jako baza dla produktów spożywczych np. jogurtów, dań wegetariańskich i wegańskich, a także jako dodatek do żywności podnoszący wartość odżywczą. Białka rzepakowe mogą być alternatywą dla protein zwierzęcych (np. izolatów serwatkowych) czy roślinnych (np. sojowych).

 

Działanie technologii

W naszym kraju uprawa rzepaku stanowi 95% powierzchni upraw wszystkich roślin oleistych. W procesie tłoczenia oleju rzepakowego producent uzyskuje dwa produkty – olej oraz biomasę rzepakową. Biomasa zawiera białka o wysokich wartościach odżywczych. Dotychczas wiele firm próbowało wyodrębnić proteiny z rzepaku, jednak ich produkcja była zbyt droga, żeby miała sens na masową skalę. Innym problemem była utrata cennych wartości odżywczych w procesie technologicznym.

Technologia FIDOs pozwala na wydzielenie izolatu białkowego z biomasy w postaci bezpiecznej dla człowieka przy zachowaniu pełni wartości odżywczych produktu. Sam proces jest kilkustopniowy, żeby zapewnić najwyższą jakość i najbardziej wartościowy skład. Innowacyjne jest również samo podejście do projektu. NapiFeryn nie planuje sam produkować izolatów białkowych na masową skalę. Firma zamierza rozwinąć i licencjonować technologię.

„Długo zastanawialiśmy się jak zwiększyć potencjalną opłacalność produkcji białka rzepakowego. W końcu doszliśmy do tego, żeby stworzyć i udostępniać technologię, która może być bezpośrednio zainstalowana tam gdzie produkuje się olej. To pozwala na znaczące ograniczenie logistyki i kosztów. Tłocznie oleju nie muszą kupować półproduktu (biomasy rzepakowej), bo mają ją w swoim zakładzie. – dodaje Magdalena Kozłowska. – „Dzięki naszej technologii producent oleju będzie miał dodatkowy wartościowy produkt, który będzie mógł sprzedać producentom żywności.”

 

50 tys. euro na rozwój FIDOs od Komisji Europejskiej

„NapiFeryn aplikował do programu Instrument dla MŚP do Fazy 1 po raz pierwszy w grudniu 2014 r. jednak nie uzyskał wystarczającej liczby punktów.” – wyjaśnia Jolanta Pacura Koordynator Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE Województwa Łódzkiego, zajmującego się wsparciem dla firm startujących w programie. – „Firma zwróciła się o pomoc do nas oraz firmy doradczej Ateknea Solutions. Dzięki współpracy wszystkich stron, ten sam projekt, ale opisany w inny sposób, otrzymał dotację.”

Komisja Europejska w ramach programu Instrument dla MŚP (H2020) przyznała 50 000 euro na projekt FIDOs. Dotacja zostanie przeznaczona na przeprowadzenie analizy rynku – m.in. na szczegółowe analizy ekonomiczne i techniczne oraz własności intelektualnej, a także możliwości dalszego rozwoju projektu.

„Fakt, że firma nie otrzymała dotacji za pierwszym razem, nie oznacza, że należy się poddawać. Może się okazać, że pomysł nie został odpowiednio zaprezentowany we wniosku. Częstym błędem jest skupienie się na technicznych detalach pomijając aspekty biznesowe.” – tłumaczy Alicja Grzegorzek, Dyrektor Regionalna z Ateknea Solutions. - „Projekt FIDOs jest innowacją na skalę światową. Cieszymy się, że Komisja Europejska również to zauważyła”.

 

***

Informacje o Instrumencie dla MŚP (Horyzont 2020)

Instrument dla MŚP jest jedną z części prestiżowego programu dotacji z Brukseli, Horyzont 2020. Finansuje innowacyjne projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Celem programu jest wzmocnienie innowacyjności europejskich firm i pomoc w szybszym wprowadzeniu innowacji na rynek.

W odróżnieniu od programów krajowych, o dotacje brukselskie mogą ubiegać się firmy ze wszystkich krajów członkowskich oraz wybranych krajów stowarzyszonych z UE. Wniosek jest oceniany przez niezależnych ekspertów, konkurując z projektami z innych krajów. Dotacje trafiają do najlepszych.

 

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro, a celem jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

Więcej informacji na temat wyników konkursu Horyzont 2020: http://ec.europa.eu/easme/en/news/142-highly-innovative-smes-funded-horizon-2020-sme-instrument

 

NapiFeryn BioTech to polski startup założony w 2014 r. Głównym produktem firmy jest innowacyjna na skalę światową technologia FIDOs pozwalająca na pozyskiwanie izolatu białkowego z rzepaku. Firma współpracuje z renomowanymi jednostkami naukowymi takimi jak, BioNano Park w Łodzi (Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej), Politechnika Łódzka (Instytut Biochemii Technicznej), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Technologia została doceniona przez Komisję Europejską, która przeznaczyła 50 tys. euro na jej rozwój.

Ateknea Solutions jest grupą czterech firm badawczo-innowacyjnych, która od ponad 15 lat wspiera przedsiębiorstwa z Europy Zachodniej przy pozyskiwaniu unijnych dofinansowań oraz realizacji projektów. Zespół Ateknea to ponad 130 doświadczonych ekspertów: inżynierów, menedżerów projektu, deweloperów i naukowców. Firma ma biura regionalne w Barcelonie, Brukseli, Budapeszcie, Krakowie i Valettcie. W 2014 roku Ateknea Solutions rozpoczęła aktywną działalność na polskim rynku.

Priorytetem firmy jest profesjonalna pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w kompleksowej realizacji projektów R+D+I (Badania, Rozwój, Innowacje) od startu projektu do jego zakończenia. Eksperci udzielają pełnego wsparcia technicznego niezbędnego do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań na rynek. Pomagają również w napisaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie i zapewniają obsługę administracyjną całego procesu.

Ateknea pomogła pozyskać dofinansowanie z Instrumentu dla MŚP dla ponad 40 europejskich firm.

Newseria Biznes


POWIĄZANE

W listopadzie 2024/25 r. eksport rzepaku z Ukrainy zmniejszył się trzeci miesiąc...

Od 1973 roku Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opracowuje i prze...

Ekoschematy to nowoczesna forma wsparcia, wprowadzona w 2023 roku w ramach refor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę