UE: CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

1 lutego 2016
UE:  CENY ZBÓŻ NADAL NA NISKIM POZIOMIE

W tym tygodniu ceny zbóż w kontraktach terminowych na Euronext w dalszym ciągu utrzymywały się na  niskim poziomie zbliżonym do cen sprzed tygodnia. Notowania  pszenicy  w  kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie wynosiły pod koniec tygodnia 164,5 EUR/tonę, a kukurydzy–154,5 EUR/tonę.

Na nastroje rynkowe (zwłaszcza w przypadku kukurydzy) wpłynęła informacja o potwierdzeniu transakcji opiewającej na 1,2 mln ton ukraińskiej kukurydzy, która ma zostać wyeksportowana do Chin. Zboże z Ukrainy zostanie przekazane w ramach spłaty kredytu w wysokości 1,5 mld USD udzielonego wcześniej (w 2012 r.) przez Chiny.

W połączeniu ze znacznymi zapasami kukurydzy zgromadzonymi w tym kraju oznacza to znaczny spadek zainteresowania zakupami zbóż na rynku światowym.

W tym tygodniu napływały informacje o rozważaniu przez Rosję ewentualnego zredukowania lub nawet zniesienia ceł w eksporcie pszenicy. Biorąc pod uwagę silną deprecjację rubla, wspierającą eksport, oznaczałoby to istotną poprawę pozycji konkurencyjnej kraju na arenie międzynarodowej.

Jednak w ostatni piątek rosyjski minister rolnictwa podał do wiadomości, iż obecnie nie widzi potrzeby dokonywania rewizji w systemie ceł, chyba, że wystąpią nadzwyczajne okoliczności, które uzasadniałyby zmianę regulacji.

komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł


POWIĄZANE

Do 9 maja br. przetwórcy z sektora rolno-spożywczego mogą składać wnioski o przy...

Pomoc podlaskim rolnikom w wytwarzaniu i sprzedaży lokalnych specjałów będą świa...

Już 3,5 mln litrów środków ochrony roślin rozlano na nowych liniach konfekcyjnyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę