MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Komunikat w sprawie zakazu połowów ryb płaskich w Polsce i dostawach ryb tego gatunku do polskich portów

14 kwietnia 2004

Polska dąży od wielu lat na forum Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego (MKRMB) i Międzynarodowej Rady. Ds. Badań Morza (ICES) oraz w Komisji Europejskiej do ujednolicenia przepisów dotyczących ochrony ryb płaskich.

Dzięki staraniom Polski Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia Rady Unii Europejskiej, który wprowadzi jednolite zasady w tym zakresie, zgodne ze stanem dzisiaj obowiązującym w Polsce.
Zasady ochrony ryb płaskich na M. Bałtyckim są prowadzone od początku lat 90 według reguł ustalonych przez (MKRMB) i są zróżnicowane co do obszaru. Przestrzegają je wszystkie państwa regionu M. Bałtyckiego. Sposób i zakres ochrony wynika z badań zasobów Bałtyku oraz prowadzonego na tej podstawie doradztwa naukowego - w tym ICES i Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni (MIR).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami MKRMB (również w Polsce i KE), w strefie zachodniej M. Bałtyckiego (m.in. wybrzeże Danii) obowiązuje jedynie zakaz połowu samic. We wschodniej części M. Bałtyckiego (Polska, FR, Litwa, Łotwa i Estonia) obowiązuje w okresie 15 luty - 15 maja całkowity zakaz połowów gładzicy i storni. Ryby płaskie występują w stadach lokalnych i słabo migrujących, stąd zróżnicowane są formy ochrony. Dlatego też z przepisów prawnych i zasad ochrony żywych zasobów morza wynika, że rybacy duńscy mogą łowić w swoich wodach w okresie ochronnym samce gatunku storni, a m.in. polscy rybacy mają całkowity zakaz połowów storni w polskich obszarach morskich w okresie ochronnym.
W Polsce przepisy o ochronie, między innymi, ryb płaskich wprowadzane są w drodze rozporządzenie do ustawy o rybołówstwie morskim. Obecnie kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie gatunków organizmów morskich, dla których ustanawia się okresy lub wymiary ochronne (Dz.U. z 2002 r., Nr 55, póz. 487) - § 2 ust. 2. W. w. rozporządzenie przed podpisaniem, uzyskało pozytywną opinię m.in. organizacji rybackich.
Nieliczne wyładunki storni z małych duńskich kutrów (Kołobrzeg, Darłowo) są ściśle kontrolowane przez polskich inspektorów rybołówstwa morskiego. Ze względu na niską jakość i wydajność w przetwórstwie w tym okresie, niewielkie ilości storni (samce) kupują w Polsce 3-4 zakłady przetwórstwa rybnego.
Ponieważ, są to połowy zgodnie z prawem UE legalne, to respektując przepisy WTO -nie można zakazać wyładunków legalnie złowionej ryby w portach polskich.
Protest w sprawie wyładunku w polskich portach ryb płaskich z duńskich kutrów prowadzi niewielka grupa polskich rybaków, która chciałaby prowadzić połowy w polskiej strefie ekonomicznej, nie biorąc pod uwagę konieczności ochrony zasobów dla przyszłych pokoleń. Reszta środowiska rybackiego i naukowego jest zdegustowana ich działaniami.
Obowiązujące prawo i potrzeba ochrony zasobów Morza Bałtyckiego nie daje podstaw na jakiekolwiek ustępstwa w tej kwestii.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę