Bayer_komplet_6_09_16
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Unia cofnie zakaz mączek?

5 czerwca 2007
Burzę wywołała wiadomość podana przez brytyjski London Times, że Komisja Europejska wydała ponad półtora miliona euro na badania i ekspertyzy w sprawie karmienia zwierząt paszami z dodatkiem mączek mięsno-kostnych. Czy Unia cofnie zakaz wprowadzony w 2000 roku? Przedstawiciele Komisji Europejskiej przekonują, że nie, ale rozważają zmiany w przepisach.

Używania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt zabroniono 7 lat temu, gdy okazało się, że może być to główna przyczyna rozprzestrzeniania się epidemii BSE czyli tak zwanej choroby szalonych krów.

Okazało się jednak, że Komisja Europejska zleciła badania nad wykorzystywaniem zwierzęcych protein w karmieniu innych gatunków. Phlip Tod, rzecznik Komisji uspokaja, że Unia wyciągnęła wnioski z kryzysu, jaki wywołała epidemia gąbczastego zwyrodnienia mózgu u bydła.

Obecne prace naukowców mają odpowiedzieć na pytanie, czy karmienie trzody chlewnej, paszą z dodatkiem mączek drobiowych może stanowić zagrożenie. Jeśli nie, urzędnicy nie wykluczają modyfikacji przepisów.


POWIĄZANE

Podsekretarz stanu Ewa Lech przyjęła we wtorek zastępcą Ambasadora Austrii w War...

Polska zabiega o wsparcie UE w związku z działaniami, które mają zapobiegać rozp...

Powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę