MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wiceminister Babalski: w pierwszej połowie stycznia projekt dot. obrotu ziemią trafi do konsultacji

11 stycznia 2016
Wiceminister Babalski: w pierwszej połowie stycznia projekt dot. obrotu ziemią trafi do konsultacji
PAP / Radek Pietruszka

W ministerstwie rolnictwa trwają prace na projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W pierwszej połowie stycznia zostanie on przekazany do konsultacji społecznych - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

"Prace nad projektem są w toku. Jest późno i mamy bardzo mało czasu, ale zrobimy wszystko, aby przed 1 maja br. wprowadzić w życie rozwiązania służące nabywcom, którzy chcą prowadzić gospodarstwa rolne, a nie zainteresowanym kupnem na cele spekulacyjne" - zapewnił Babalski.

Od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy , którzy będą chcieli kupić ziemię rolną w Polsce, nie będą potrzebowali specjalnego pozwolenia MSWiA. Ziemia w naszym kraju jest tańsza niż w krajach zachodnich, stąd obawa, że zamożniejsi obywatele z tamtych krajów będą wykupowali grunty np. w celach spekulacyjnych.

Wiceminister zaznaczył, że "nie będzie to ostateczna ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego". Jak mówił, "przez cztery miesiące nie da się stworzyć kompleksowej ustawy, która na długie lata ureguluje i wyjaśni wszystkie problemy związane z kształtowaniem ustroju rolnego. W tym czasie uchwalimy projekt przejściowy, który zabezpieczy polską ziemię przed spekulacyjnym obrotem" - powiedział.

Projektowane zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego zmierzają do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupem. Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z tytułem, powinna regulować całokształt ustroju rolnego i stanowić swoistą konstytucję działalności rolniczej, czyniąc gospodarstwo rodzinne rzeczywistą podstawą współczesnej polskiej gospodarki rolnej - tłumaczył Babalski.

Jego zdaniem, dotychczasowe przepisy w połączeniu z przepisami prawa europejskiego nie stanowią dostatecznej gwarancji w tym zakresie. „Przypomnę, że w naszym projekcie nabywcą nieruchomości rolnej w Polsce będzie rolnik, który prowadzi lub zamierza prowadzić gospodarstwo rodzinne" - zaznaczył. Dodał, że na mocy ustawy zostanie wstrzymana na 5 lat sprzedaż państwowej ziemi. Podstawą gospodarowania ziemią z Zasobu Skarbu Państwa będzie dzierżawa, natomiast sprzedaż gruntów państwowych przewiduje się tylko na cele inwestycyjne i na potrzeby samorządów.

"Chcemy w tym celu wykorzystać rozwiązania szwajcarskie, gdzie od 1991 roku można obserwować całościowe podejście w kwestii regulacji ustroju rolnego. Wiele dobrych rozwiązań znajdujemy w prawie francuskim, np. działanie spółek urządzeń i osadnictwa rolnego SAFER, które występują jako instytucja pośrednicząca, nabywająca grunty rolne i dokonująca ich redystrybucji zgodnie z polityką państwa. Ale oczywiście podstawą całej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego będą dotychczasowe propozycje PiS" - podkreślił wiceszef resortu rolnictwa.

W grudniu Sejm uchwalił, a w styczniu podpisał prezydent kolejną nowelę ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przesuwa ona wejście w życie przepisów znowelizowanej pod koniec kadencji poprzedniego rządu (5 sierpnia ub.r.)ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, do której zastrzeżenia podczas prac legislacyjnych mieli posłowie PiS.

(PAP)


POWIĄZANE

Hurtownie rolnicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, dostarczają...

Zakończone zbiory buraków cukrowych to dobra okazja do podsumowania mijającego s...

Po powszechnych protestach rolników na początku 2024 r. Komisja Europejska przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę