aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Piękne, ale niebezpieczne...

9 listopada 2005

ZIMOWIT JESIENNY (Colchicum automnale -L.)

Roślinka bulwiasta, która lubi wilgotne podłoże. Liście jej wyrastają na wiosnę, a kiedy zwiędną – pomiędzy sierpniem a wrześniem pojawiają się kwiaty. Wówczas w otworzonym owocu pojawiają się silnie toksyczne ziarna. Jest to roślina ładna, ale bardzo niebezpieczna i trudna do wyplenienia. Często mylona z krokusem, różni się od niego posiadaniem 6 (a nie 3) pręcików.

* * *

SOLANUM (Solanum tuberosum -L.)

Solanum tuberosum to naukowa nazwa naszego popularnego ziemniaka. Podziemną część rośliny tworzą jadalne bulwy natomiast kwiaty rodzą w lipcu owoce, które przypominają zielone jagody. Są one silnie toksyczne i trzeba uważać, aby nie pomylić ich z bardzo młodymi owocami pomidora.

* * *

KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY (Aesculus hippocastanum)
Dobrze nam znany, poczciwy kasztanowiec sadzony w parkach i miastach. Niestety, jego owoc jest toksyczny. Kasztan zbudowany jest z bladozielonej torebki z miękkimi kolcami z brązowym, lśniącym nasieniu o białawej wnęce.

 

* * *

CIS (Taxus baccata)
Drzewo często sadzone w parkach i ogrodach ze względu na walory dekoracyjne i wiecznie zielone ulistnienie. Może ono dorastać do 20 metrów wysokości. Niestety cała roślina jest silnie trująca. U nasady odgałęzień pojawiają się czerwone jagody, w których znajduje się silnie toksyczne nasionko. Ze względu na swój słodki smak owoc bywa zjadany przez dzieci i jest to przyczyną ciężkich zatruć.

Kometa


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę