MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Ile trwa podróż na Marsa? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź

24 lutego 2023
Ile trwa podróż na Marsa? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź

fot.pixabay

Pierwszym statkiem kosmicznym, który kiedykolwiek odbył podróż z Ziemi na Marsa, był należący do NASA Mariner 4, który wystartował 28 listopada 1964 roku i dotarł na Marsa 14 lipca 1965 roku, wykonując z powodzeniem serię 21 zdjęć. Całkowity czas lotu Marinera 4 wyniósł 228 dni.

Następną udaną misją na Marsa był Mariner 6, który został wystrzelony 25 lutego 1969 roku i dotarł na planetę 31 lipca 1969 roku. Czas lotu wyniósł tylko 156 dni. Udany Mariner 7 potrzebował tylko 131 dni na odbycie podróży. Mariner 9, pierwszy statek kosmiczny, który z powodzeniem wszedł na orbitę wokół Marsa, wystartował 30 maja 1971 roku i dotarł tam 13 listopada 1971 roku na czas 167 dni. Jest to ten sam sztuczny satelita, który był wykorzystywany przez prawie 50 lat do eksploracji Marsa.

Podróż na Marsa obecnie jest rzeczą odległą. Natomiast prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości nastąpi przełom, a kosmonauci będący daleko od Ziemii będą mogli grać na platformie hazardowej, takiej jak kasyno Verde lub robić transmisje live bezpośrednio ze swojego smartfona.

W tym artykule odpowiedzieliśmy na często zadawane pytanie: „Ile trwa podróż na Marsa?”, więc jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego leci się tam tak długo, to czytaj dalej ten artykuł! Miłej lektury!

Wykorzystanie obecnej technologii

Podróż na Marsa obecnie trwałaby od 150 do 300 dni, w zależności od prędkości startu, ustawienia Ziemi i Marsa oraz czasu, jaki zajmie statkowi kosmicznemu dotarcie do celu. Zależy to również od tego, ile paliwa spali dana maszyna, aby się tam dostać. Jeśli spalimy więcej paliwa, tak jak to robimy tu na Ziemi, to skracamy czas podróży.

Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, podróż na Marsa trwa około siedmiu do dziewięciu miesięcy i przy pokonaniu 480 milionów kilometrów. Gdyby chcieć odbyć podróż w obie strony, w sumie zajęłoby to około 21 miesięcy, ponieważ musielibyśmy czekać około trzech miesięcy na Marsie, aby upewnić się, że Ziemia i Mars są w odpowiedniej pozycji, aby odbyć podróż do domu.

Chociaż ludzie nie postawili jeszcze stopy na Marsie, jest to najbardziej zaludniona planeta w naszym układzie słonecznym — wyłączając Ziemię — jeśli chodzi o roboty. Przez lata NASA wysłała na Marsa pięć zrobotyzowanych pojazdów, zwanych łazikami: Sojourner, Spirit, Opportunity, Curiosity i Perseverance. A Chiny zapisały się w historii w 2021 roku, stając się drugim krajem, który wylądował na Marsie ze swoim łazikiem Zhurong.

Laserowy system napędu termicznego

Laserowy system napędu termicznego, który wykorzystuje tę technologię do podgrzewania paliwa wodorowego, może skrócić czas podróży na Marsa do 45 dni. Taki wniosek został wysnuty przez naukowców z Uniwersytetu McGill, znajdującego się w Kanadzie, w Montrealu.

Przy obecnej technologii czas podróży sięga sześciu miesięcy. Nawet przy napędzie jądrowo-termicznym lub jądrowo-elektrycznym, podróż na Marsa w jedną stronę może zająć 100 dni. Badaniami kierował Emmanuel Duplay, absolwent McGill i obecny student studiów magisterskich w dziedzinie inżynierii kosmicznej na TU Delft.

W ostatnich latach napęd energii skierowanej (DE) był przedmiotem znacznych badań i zainteresowania. Istnieje koncepcja laserowo-elektrycznego statku kosmicznego badanego przez NASA i jako część wspólnych badań między UCSB (University of California Santa Barbara i MIT).

Jak Duplay wyjaśnił autor wspomnianej koncepcji, jest ona powiązana, ale inna od reszty: „Nasze podejście jest uzupełnieniem tych koncepcji, ponieważ wykorzystuje to samo rozwiązanie lasera z układem fazowym, ale użyłoby znacznie bardziej intensywnego strumienia laserowego na statku kosmicznym. Pozwala to statkowi kosmicznemu na szybkie przyspieszenie, gdy wciąż znajduje się blisko Ziemi, więc laser nie musi być skupiany tak daleko w kosmosie.

„Nasz statek kosmiczny jest jak samochód wyścigowy, który przyspiesza bardzo szybko, będąc wciąż blisko Ziemi. Uważamy, że możemy nawet użyć tego samego napędzanego laserem silnika rakietowego, aby przywrócić wzmacniacz na orbitę okołoziemską po wystrzeleniu głównego łazika na Marsa, co pozwoli szybko poddać go recyklingowi do następnego startu”.

Technika podobna do napędu jądrowo-termicznego

Zaproponowana przez Duplaya koncepcja jest podobna do napędu jądrowo-termicznego (NTP), w którym laser zajął miejsce reaktora jądrowego. Oprócz wodorowego paliwa napędowego i DE, architektura misji dla termicznego laserowego statku kosmicznego zawiera kilka technologii z innych architektur. Jak zauważył Duplay, obejmują one „lasery światłowodowe, które działają jako pojedynczy element optyczny, nadmuchiwane struktury kosmiczne, które mogą być wykorzystane do skupienia wiązki laserowej, gdy dociera ona do statku kosmicznego w komorze grzewczej, oraz opracowanie materiałów wysokotemperaturowych, które pozwolą statkowi kosmicznemu przebić się przez marsjańską atmosferę po przybyciu na miejsce".

Wniosek

Zakładając, że technologia jest wystarczająco zaawansowana, jak szybko można by dotrzeć na Marsa? Obecnie najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka jest Parker Solar Probe, która osiągnęła prędkość 364 660 mil na godzinę (586 860 kilometrów na godzinę).

Poruszając się z taką prędkością, dotarcie na Marsa zajęłoby około dwóch tygodni, gdy znajduje się on w swojej średniej odległości od Ziemi. Podróżowanie na Marsa w ciągu zaledwie dwóch tygodni byłoby zdumiewające, jednak niestety nie byłoby możliwe przy obecnej technologii przynajmniej wtedy, jeżeli na pokładzie znajdowałby się człowiek. Czy w przyszłości będziemy mogli podróżować na Marsa szybciej? Tego dowiemy się w następnych latach.


POWIĄZANE

5 sposobów na zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem u dorosłych i dzieci według...

W październiku i listopadzie tego roku sprzedaż piwnych zestawów w porównaniu do...

Prezydenci Republiki Argentyńskiej Javier Milei; Wielonarodowego Państwa Boliwii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę