MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jak poradzić sobie ze słabym ciągiem kominowym?

22 stycznia 2016
Jak poradzić sobie ze słabym ciągiem kominowym?
Newseria

Kiedy na dworze chłód, szukamy przyjemnego ciepła w domu. Romantycznie przy kominku lub praktycznie przy grzejniku. Jeśli jednak kominek ledwie grzeje, a dym wlatuje nam do salonu, przyczyną może być zbyt słaby ciąg kominowy. Podpowiadamy jakie są najczęstsze powody tego zjawiska, jak je rozpoznać i skutecznie się z nim rozprawić.

Słaby ciąg w kominie bywa przyczyną niepełnego spalania paliw, a nawet przerwania pracy kotła. Jeśli czytając pierwsze zdania tego tekstu już wiesz, że twój komin nie pracuje prawidłowo – nie wpadaj w panikę. Słaby ciąg można, a nawet trzeba poprawić!

Kiedy warto zaprosić kominiarza?

Jeżeli dotychczas ciąg kominowy był dobry i komin pracował bez zastrzeżeń, a po kilku miesiącach stał się słaby, to z pewnością należy zgłosić się do kominiarza, by wyczyścił przewód.  - Gdy na ściankach komina o średnicy 15 cm osadzi się dwucentymetrowa warstwa sadzy, to średnica w świetle komina wyniesie zaledwie 11 cm, zaś pole powierzchni czynnego przekroju komina zmniejszy się aż o około 46% - informuje mistrz kominiarski Piotr Pacyna.  W skrajnym przypadku, w takim nieczyszczonym kominie, może dojść do pożaru sadzy. Jest to bardzo groźne zjawisko, bowiem temperatura palącej się sadzy przekracza 1000 stopni Celsjusza!

A może to jednak coś innego? 

Powodów słabego ciągu może być jednak znacznie więcej. Trudno uzyskać prawidłowy ciąg w kominie, który jest zbyt niski lub w pobliżu jego wylotu są przeszkody, takie jak kalenica, wyższe budynki czy drzewa. Wówczas, w zależności od przyczyny, należy podwyższyć komin lub zastosować odpowiednią dla podłączonego urządzenia nasadę kominową. – Żeby system działał prawidłowo oferujemy naszym klientom dobór średnicy, sprawdzając m.in. właśnie ciąg kominowy - informuje Marek Lis, koordynator ds. inwestycji marki MK Systemy Kominowe.

Gdy komin jest za niski – przedłużenie do komina murowanego

- Przy podwyższaniu komina należy zastosować elementy izolowane termicznie – mówi Marek Lis. –Mamy w ofercie profesjonalne przedłużenie komina murowanego o różnym przekroju i w wielu długościach. Takie rozwiązanie jest przeznaczone do wszystkich rodzajów paliw. Może być zakończone ustnikiem lub daszkiem. Decydując się na jego zakup – klient otrzymuje gotowy do zamontowania zestaw wraz z płytą przejściową i odpowiednim zakończeniem komina – informuje Marek Lis. - Jego montaż radziłbym jednak polecić fachowcom – dodaje.

Wsparcie i ustabilizowanie ciągu – nasady kominowe

Zdarza się często tak, że rozwiązaniem problemu słabego ciągu jest instalacja nasady kominowej - urządzenia przeznaczonego do montażu na szczycie komina. Jego rolą jest wsparcie ciągu zarówno w przewodach wentylacyjnych, spalinowych, jak i dymnych. - Posiadamy w ofercie obrotowe i samonastawne nasady kominowe. Oba typy urządzeń dynamicznie wykorzystują siłę wiatru. Nasady obrotowe cechuje wysoka wydajność, trwałość i cicha praca. Są przeznaczone do montażu na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej. Natomiast te samonastawne dzięki swojej unikalnej budowie ustawiają się zawsze w kierunku wiejącego wiatru, osłaniając przewód kominowy i wspomagając jego ciąg, a niektóre ich wersje mogą być wykorzystane do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych – mówi Marek Lis.

A jeśli to przez nieszczelność? – Montaż wkładu kominowego ze stali nierdzewnej

Jak już zdążyłeś się zorientować, przyczyn słabego ciągu kominowego może  być bardzo wiele, a lista jeszcze się nie wyczerpała… Kolejną jest nieszczelność komina.  Zanim jednak wpadniemy w histerię, powierzmy sprawdzenie szczelności naszego przewodu wykwalifikowanemu kominiarzowi. - Jednym ze sposobów, który wykorzystujemy na co dzień w swojej pracy, by wykluczyć nieszczelność jest inspekcja wnętrza komina specjalną kamerą kominową – mówi Piotr Pacyna.  - Jeśli rzeczywiście w toku badania wykryjemy nieprawidłowości, zalecamy uszczelnienie komina  za pomocą wkładu ze stali nierdzewnej. Ścianki wkładu kominowego bardzo szybko się nagrzewają, a przez to ciąg kominowy jest lepszy. Komin ceramiczny dużo dłużej się nagrzewa i osiągnięcie optymalnego ciągu w kominie następuję później. Producenci oferują szereg rozwiązań ze stali nierdzewnej do wszystkich rodzajów kotłów i paliw.  – dodaje. – W naszym asortymencie nie brakuje jednościennych systemów kominowych przeznaczonych do montażu w istniejący już szacht kominowy.  Jednym z nich jest system MKKS Invest dedykowany do kotłów wykorzystujących zjawisko kondensacji pary wodnej powstającej podczas spalania. Występuje w wersji do kotłów na gaz i olej. Może pracować na mokro, w temperaturze do 200°C – mówi Marek Lis. - Do kotłów opalanych paliwem stałym polecamy żaroodporny system MKSZI Invest – uzupełnia. System dedykowany do takich paliw jak węgiel, drewno, pelet i eko-groszek. Może pracować tylko na sucho w temperaturze do 450°C.

 

To przez niewłaściwą konstrukcje komina

Jeśli  problemy z ciągiem wynikają z uskoków szachtu rozwiązaniem może być montaż elastycznego wkładu kominowego. – W przypadku tego rodzaju kominów polecamy elastyczne wkłady MK FLEX, do spalin z kotłów atmosferycznych lub wentylacji (do 600°C), a także, dzięki zastosowaniu nowych złączek i uszczelki silikonowej, z klasą ciśnieniową P1(do 200°C) - do kotłów turbo i kondensacyjnych – mówi Marek Lis. Wkłady FLEX występują w dwóch wersjach: stalowej - do kotłów atmosferycznych, turbo i kondensacyjnych na gaz i olej oraz aluminiowej do wentylacji. System może pracować na sucho, a po uszczelnieniu również na mokro. Nowością w ofercie jest FLEX podwójny (FLEX x2) wykonany z dwóch warstw blachy w najnowszej światowej technologii, dzięki której może być stosowany do kominków i kotłów opalanych drewnem.

Kiedy winny nie jest komin…

Przyczyn złego ciągu kominowego nie należy poszukiwać wyłącznie w kominie. Dla uzyskania prawidłowego ciągu konieczne jest doprowadzenie do paleniska odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Ten warunek jest  często niedoceniany. - Jest przysłowie mówiące, że z pustego i Salomon nie naleje. Podobnie ma się z ciągiem kominowym.  Jeżeli nie zostanie doprowadzona odpowiednia ilość powietrza do spalania, to nie ma możliwości uzyskania prawidłowego ciągu kominowego – mówi Piotr Pacyna. Ten problem można rozwiązać montując dopływ powietrza do paleniska kanałem nawiewnym z czerpnią powietrza, którą również oferują czołowi producentów systemów kominowych – puentuje.

Newseria Inwestor


POWIĄZANE

5 sposobów na zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem u dorosłych i dzieci według...

W październiku i listopadzie tego roku sprzedaż piwnych zestawów w porównaniu do...

Prezydenci Republiki Argentyńskiej Javier Milei; Wielonarodowego Państwa Boliwii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę