MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Woda na dobry dzień seniora

24 stycznia 2016
Woda na dobry dzień seniora
Newseria

Woda jest niezbędnym elementem codziennej diety osób w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabiera w przypadku seniorów. Nawet niewielki brak płynów w organizmie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie, a długotrwałe odwodnienie może stać się przyczyną rozwoju chorób przewlekłych. Dlatego osoby starsze powinny szczególnie dbać o regularne spożycie wody.

Woda stanowi ok. 60 proc. masy ciała człowieka. Systematyczne picie wody to naturalny i najzdrowszy sposób nawodnienia organizmu. Jeśli chcemy utrzymać jego równowagę, zapewnić prawidłowe funkcjonowanie narządów i zadbać o dobre samopoczucie, to – niezależnie od naszego wieku - zawsze powinniśmy dbać o optymalne nawodnienie. Skutki odwodnienia mogą być nieprzyjemne - nasze samopoczucie ulega pogorszeniu, słabnie koncentracja, stajemy się apatyczni i znużeni. Wraz z wiekiem skutki odwodnienia mogą być poważniejsze.

Seniorze, pij wodę na zdrowie

W organizmie seniora znajduje się aż 10-15 proc. mniej wody niż w ciele osoby dorosłej[1]. To wynik nieuchronnych zmian zachodzących wraz z wiekiem. U każdego człowieka zmniejsza się udział beztłuszczowej masy ciała, a zwiększa tkanki tłuszczowej. W związku z tym, nawet niewielka utrata płynów może sprawić, że starsza osoba będzie odczuwać objawy odwodnienia, których nie można bagatelizować. Dodatkowo, z wiekiem mechanizm pragnienia przestaje działać poprawnie i nie sygnalizuje postępującego procesu odwodnienia. Gdy połączymy to z powszechnym w starszym wieku ograniczaniem spożycia płynów ze względu na chęć uniknięcia częstych wizyt w toalecie, ryzyko wystąpienia niekorzystnych objawów znacznie rośnie.

Utrzymujący się przez dłuższy czas niedobór płynów w organizmie sprawia, że stan zdrowia seniora może ulec pogorszeniu, a niektóre choroby przewlekłe mogą się rozwinąć lub nasilić. Zdarza się, że w wyniku odwodnienia, dochodzi do zaburzenia pracy nerek. Zbyt mała ilość płynów w organizmie starszej osoby niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krwionośnego, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów i niebezpiecznych zatorów płucnych. Z powodu odwodnienia mogą pojawić się nawet zaburzenia świadomości i problemy z poruszaniem się. Prawidłowe nawodnienie odgrywa istotną rolę w okresie rekonwalescencji i regeneracji po chorobie – dzięki systematycznemu piciu wody, substancje odżywcze są lepiej przyswajane, a osoba starsza szybciej wraca do zdrowia.

Specjaliści radzą seniorom, jak dbać o nawodnienie

Eksperci rekomendują, by do codziennej diety seniora włączyć odpowiednią ilość płynów, pamiętając o tym, że  woda powinna stanowić przynajmniej 60-80 proc. tego, co codziennie wypijają[1]. Specjaliści zachęcają starsze osoby do tego, by spożywały płyny regularnie w ciągu dnia, w mniejszych objętościach, ale częściej, również między posiłkami i w ich trakcie. Przekonują, że warto budować nawyk regularnego picia wody. Pomocne w tym może być zapewnienie stałej dostępności płynów dla osób z utrudnionym poruszaniem się. Można stosować np. niewielkie naczynia z końcówką ułatwiającą picie, aby woda była zawsze w zasięgu ręki[1].

Warto pamiętać, że seniorzy, którzy regularnie piją wodę, wspomagają pracę swojego organizmu, a przez to chronią się przed rozwojem chorób. Nie warto narażać się na dodatkowe dolegliwości. Recepta na ich uniknięcie jest prosta: wystarczy jedynie zawsze mieć pod ręką szklankę wody i sięgać po nią przez cały dzień, pijąc małymi łykami.


O programie

„Woda na Start” to program zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A., którego celem jest  poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem. Program merytorycznie wspierają Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Działania realizowane w ramach projektu „Woda na Start” obejmują kampanię edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej. Więcej o programie oraz wpływie wody na zdrowie można znaleźć na stronie: www.wodanastart.pl

 


[1]   Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez osoby w wieku podeszłym., Wiadomości Lekarskie 2014, tom LXVII, nr 2, cz.1, s. 124 - 132.

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

W październiku i listopadzie tego roku sprzedaż piwnych zestawów w porównaniu do...

Prezydenci Republiki Argentyńskiej Javier Milei; Wielonarodowego Państwa Boliwii...

Tej zimy trzy polskie browary rzemieślnicze postanowiły połączyć siły, żeby dobi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę