MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Zapachy, które uczynią Cię szczęśliwym

10 lutego 2016
Zapachy, które uczynią Cię szczęśliwym
Newseria Lifestyle

Okres zimowy to czas kiedy jesteśmy często przygnębieni i zestresowani. Wynika to z różnych czynników, ale do najważniejszych można zaliczyć krótki dzień oraz słabe nasłonecznienie. W tym czasie warto poszukać sposobów na poprawienie sobie nastroju. Najszybciej (i najzdrowiej!) osiągniemy to poprzez… zapach.

Niektórzy co roku doświadczają stanu nazywanego sezonowymi zaburzeniami afektywnymi (angielskie „winter blues”). Szacuje się, że około 25 procent populacji doświadcza łagodnych form tego stanu, a 5 procent cięższych. Jest to związane z niedoborem światła słonecznego i związanym z tym zaburzeniami wydzielania melatoniny i serotoniny. W Polsce, z uwagi na położenie geograficzne, nasłonecznienie w ciągu roku jest bardzo nierównomierne – w okresie zimowym może być nawet siedmiokrotnie niższe niż w lecie. Na skutek tych czynników nasz nastrój pogarsza się – jesteśmy zmęczeni, przygnębieni i senni. Najlepsze efekty w łagodzeniu zimowej chandry daje fototerapia, czyli leczenie światłem słonecznym. Jeśli jednak nasze objawy nie są bardzo poważne, warto rozejrzeć się za tańszymi i szybszymi metodami.

- Amerykańska firma International Flavors & Fragrances przeprowadziła długoletnie badanie nad wpływem zapachów na ludzkie emocje – mówi Wojciech Grendziński z firmy IMS, zajmującej się marketingiem sensorycznym. - Na bazie uzyskanych wyników stworzyła raport „Mood Map”, w którym jej eksperci udowodnili, że poszczególne aromaty w różny sposób działają na nasze uczucia. Przykładem może być zapach klementynki (czy szerzej cytrusów) oraz wanilii, które zostały ocenione jako równorzędnie przyjemne. Jednak zapach klementynki ankietowani określili jako bardziej pobudzający, a zapach wanilii jako bardziej relaksujący.

International Flavors & Fragrance przeprowadziło również badanie metodami psychofizjologicznymi (rytm serca, ciśnienie krwi, napięcie mięśni itd.), aby sprawdzić, czy zapachy redukują stres również na poziomie fizjologicznym. Okazało się, że faktycznie niektóre aromaty wpływają nie tylko na zmianę samego nastroju, ale również na fizyczne objawy napięcia nerwowego.

Jakie zapachy mogą wpłynąć na poprawę naszego nastroju? Eksperci IMS do najważniejszych zapachów, które wpływają pozytywnie na nasze emocje zaliczają:

Rozmaryn i cytrynę – odświeżają i stymulują

Kwiat herbaty – pobudza i poprawia koncentrację

Lawenda i ylang-ylang – uspokajają

Jaśmin – działa antydepresyjnie

Mięta – redukuje stres

Kawa – pobudza i dodaje energii

Zatem jeśli dopadnie nas zły nastrój zamiast sięgać po czekoladę czy wyładowywać swój stres na innych, warto sięgnąć po jakiś relaksujący aromat. Szybciej i zdrowiej.

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

5 sposobów na zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem u dorosłych i dzieci według...

W październiku i listopadzie tego roku sprzedaż piwnych zestawów w porównaniu do...

Prezydenci Republiki Argentyńskiej Javier Milei; Wielonarodowego Państwa Boliwii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę