aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ciągników będzie mniej

9 listopada 2012
Będzie mniej ciągników rolniczych, ale mocniejsze - uważają naukowcy, którzy w czwartek w Poznaniu wzięli udział w konferencji "Problematyka bezpieczeństwa, ergonomii oraz ekologii w użytkowaniu maszyn rolniczych" w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych.
Według analizy przeprowadzonej na Uniwersytecie przyrodniczym w Lublinie, polscy rolnicy będą wymieniać swoje ciągniki, ale liczba ich spadnie, zwiększy się za to moc używanych na wsi maszyn.

"W Polsce jest prawie 1,4 miliona ciągników i musi następować ich wymiana. Jak założymy, że konieczny poziom wymiany to około 1 proc., to musielibyśmy rocznie kupować 15 tys. nowych ciągników i tak się dzieje. Tendencja jest taka, że obecnie kupuje się maszyny o większej mocy, kupowany obecnie ciągnik ma moc 80 do 100 KM" - powiedział PAP prof. Edmund Lorencowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Według naukowca liczba ciągników będzie się zmniejszać. Jest to związane ze zmniejszaniem się liczby gospodarstw, które będzie stać na ciągniki.
"Obecnie zanikają średnie gospodarstwa, a rośnie liczba małych i dużych gospodarstw. Albo z tych średnich robią się malutkie i sobie egzystują, albo właściciele tych średnich decydują się na inwestowanie i się powiększają i te będą kupować nowe ciągniki. Jak można zaobserwować, jedna taka maszyna będzie zastępowała kilka obecnie używanych w tych gospodarstwach" - powiedział PAP prof. Lorencowicz.
Według wyliczeń naukowca, w Polsce jest 1,37 miliona ciągników, z tego 184 tysiące zostały zakupione od 2004 roku od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Średni wiek używanego w polskim rolnictwie ciągnika wynosi, według szacunków, około 25 lat.
Uczestnicy konferencji, oprócz omówienia stanu maszynowego polskiego rolnictwa, rozmawiali też o poziomie bezpieczeństwa pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym, czy o emisyjności silnika ciągnika rolniczego zasilanego olejem napędowym i biopaliwami.
Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych organizuje rocznie 6 konferencji poświęconych tematyce proinnowacyjnej w budowie nowych maszyn.
"Przedstawiamy i omawiamy te kierunki badań i te przygotowania do produkcji wyrobów techniki rolniczej, które tworzą innowacje, z których wiele jest opatentowanych"- powiedział PAP Prof. Zdzisław Kośmicki, przewodniczący rady naukowej Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu.



POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę